اخباراخبار کانادا

زیان چند میلیارد دلاری بانک مرکزی کانادا طی چند سال آینده

براساس یک گزارش جدید بانک مرکزی کانادا ممکن است طی چند سال آینده 8.8 میلیارد دلار ضرر کند.

این گزارش که توسط موسسه C•D• Howe منتشر شده، تخمین می زند که مجموع زیان بانک مرکزی کانادا طی دو تا سه سال آینده بین 3.6 تا 8.8 میلیارد دلار باشد.

ترور تومب استاد اقتصاد دانشگاه کلگری و یکی از نویسندگان این گزارش، گفت: «بسیاری از چیزهایی که میزان این زیان را تعیین می ‌کنند، به نرخ بهره در 2 تا 3 سال آینده ارتباط دارند».

بانک مرکزی کانادا در پاییز امسال اولین زیان خود را در تاریخ 87 ساله فعالیتش ثبت کرد و در سه ماهه سوم سال 2022 حدود 522 میلیون دلار از دست داد.

بانک مرکزی کانادا در گزارش مالی خود اعلام کرد که درآمد حاصل از سود دارایی‌ های این بانک، با نرخ سود سپرده ‌های این بانک که در بحبوحه افزایش نرخ سود رشد چشمگیری داشته است، همخوانی ندارد.

انتظار می رود که با بالا رفتن نرخ بهره، این مشکل بغرنج تر شود؛ تامب گفت، عامل دیگری که بر اندازه این زیان تاثیر می گذارد، میزان سپرده‌ های مؤسسات مالی در بانک مرکزی است.

هر چند این زیان ها بر توانایی بانک مرکزی کانادا برای اجرای سیاست های پولی تاثیری نمی گذارد، اما تامب معتقد است که ادامه یافتن این مشکل، یک چالش ارتباطی عمده برای بانک مرکزی کانادا است.

.

زیرا از نظر بسیاری، این به معنای ورشکستگی این بانک است.

این معضل نتیجه تصمیمات بانک مرکزی در طول همه گیری است. زیرا در آن زمان بانک مرکزی کانادا در پاسخ به بحران اقتصادی ناشی از شیوع کووید 19 برنامه خرید اوراق قرضه دولتی را در دستور کار خود قرار داد. این سیاست که به عنوان تسهیل کمی نیز شناخته می شود، بخشی از تلاش های بانک مرکزی برای تحریک اقتصاد بود.

با افزایش نرخ‌ های بهره، بهره ای که بانک مرکزی کانادا باید برای سپرده ها بپردازد، بیشتر از سودی است که برای اوراق دولتی دریافت می ‌کند و این عدم توازن، منشا اصلی زیان چند میلیارد دلاری بانک مرکزی کانادا طی چند سال آینده خواهد بود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید