اخباراخبار کانادا

زیاد شدن معوقات وام مسکن به دلیل افزایش هزینه های زندگی و کم شدن کمک های حمایتی دولتی

به نقل از The Star 

رویال بانک کانادا (RBC) در گزارش اخیر خود در مورد احتمال افزایش معوقات وام مسکن هشدار داد. بر اساس گزارش این بانک، معوقات وام مسکن در سال آینده ممکن است نسبت به امسال بیش از یک سوم افزایش یابد، زیرا حمایت های دولتی مرتبط با کووید-19 عملا قطع شده اند و در عین حال هزینه های زندگی همچنان در حال افزایش هستند. 

بر اساس پیش بینی های این بانک، نسبت بازپرداخت وام خانوارها در سال آینده بیش از یک واحد درصد افزایش می یابد و تا سه ماهه چهارم سال 2024 به سطح تاریخی 15.5 درصد خواهد رسید. بر این اساس ورشکستگی مصرف کنندگان طی سه سال آینده به احتمال زیاد نزدیک به 30 درصد افزایش خواهد یافت. 

رابرت هوگ، اقتصاددان ارشد RBC و یکی از نویسندگان این گزارش گفت: «ما در سال گذشته شاهد افزایش قابل توجه نرخ بهره وام ها بودیم، این اتفاق مستقیما بر دارندگان وام مسکن با نرخ های بهره متغیر یا نرخ های ثابت که به دنبال تمدید وام خود هستند، تاثیر می گذارد».

موسسات مالی دقیقا بر کسانی که بین اواخر 2020 و اوایل 2022 اقدام به خرید مسکن با وام های با بهره بسیار پایین کرده اند، اشراف کامل دارند. بسیاری از این افراد در حدود سال های 2025 تا 2027 باید وام های خود را تمدید کنند؛ در این صورت قطعا افزایش بهره وام مسکن، به شدت آنها را تحت فشار قرار خواهد داد.  

بر اساس این گزارش حتی برنامه های ملی حمایتی دولتی مانندCERB  نیز نتوانسته اند مانع از انباشت بدهی های کانادایی ها شوند. بر این اساس رونق بازار املاک و مستغلات، باعث افزایش قابل توجه بدهی‌ های وام مسکن کانادایی ها شده است، به گونه ای که در اواخر سال 2021، نسبت بدهی به درآمد خانواده ها، از دوران قبل از همه گیری فراتر رفت و از آن زمان تاکنون همچنان سیر صعودی خود را ادامه داده است.

هوگ با این وجود معتقد است که خیلی از کانادایی ها توانسته اند از بوته آزمایش افزایش نرخ بهره وام مسکن سربلند بیرون بیایند. 

او در این باره گفت: «حقیقت این است که خانواده ها تحت آزمون استرس قرار گرفته اند. به عبارت دیگر اثر افزایش نرخ بهره وام بر روی آنها محک زده شده است. اکثریت قریب به اتفاق کسانی که وام مسکن دریافت کرده اند، از این آزمون سربلند بیرون آمده اند. زیرا بر اساس برآوردها این موضوع به افزایش بزهکاری یا ورشکستگی افراد ختم نشده است. در عین حال تعداد افرادی که وام های دیگر مانند وام بازسازی خانه یا وام اتومبیل دریافت کرده اند و بیش از 90 روز در پرداخت اقساط وام های خود تاخیر دارند، به طور ملموسی افزایش پیدا کرده است». 

برآوردها نشان می دهند که این عامل در سال آینده به شدت بر افزایش آمار بزهکاری ها تاثیر خواهد گذاشت. 

رویال بانک کانادا یک رکود متوسط را برای اقتصاد کانادا پیش بینی می کند که باعث افزایش نرخ بیکاری می شود. این گزارش پیش بینی می کند که نرخ بیکاری در سطح ملی تا سه ماهه اول سال 2024 از 5 درصد فعلی به 6.6 درصد افزایش یابد.

فیلیپ کراس عضو ارشد موسسه مک‌دونالد-لوریر و تحلیلگر ارشد اقتصادی اداره آمار کانادا با اشاره به این موضوع گفت: «اشتغال در اصل بزرگ ‌ترین عامل است، زیرا تا زمانی که مردم شغل داشته باشند، اکثر خانواده‌ ها می توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند». 

کراس معتقد است با وجود اینکه تاکنون اکثر مردم از عهده پرداخت اقساط وام های خود برآمده اند، اما اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند، خیلی ها از ادامه مسیر باز می مانند و مشکل دقیقا از همین جا آغاز می شود. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید