مقالاتمقالات اجتماعی

زنی که با اعتراض خود قوانین کانادا را تغییر داد: نشریات و اخبار در ذهن مردم از من هیولا ساختند

پس از متهم شدن جنیفر مورفی به تجاوز جنسی و خشونت، نشریات بسیاری عکس او را منتشر کردند. این اتهام که بعدها باطل شد زندگی او را دستخوش تغییرات زیادی کرد. مورفی در سال 2013 در دادگاهی که در بری انتاریو برگزار شد، به دلیل پنهانکاری در خصوص ابتلا به بیماری ایدز و برقراری رابطه جنسی محافظت نشده محکوم شده بود اما به مدد علم پزشکی ثابت شد در آن زمان او ویروسی غیر قابل انتقال داشته و امکان سرایت ویروس وجود نداشته است؛

در آن زمان دادگاه او را به بیش از سه سال حبس -منهای 15 ماه- محکوم کرد و رسانه ها دست به انتشار تصاویر او زدند. خودش در این باره می گوید: انتشار عکس های من در نشریات مختلف، باعث ناراحتی و عذاب خانواده و دوستان من شد. آن ها نگران آینده و سرنوشت من به عنوان مادر یا دختر خود شدند بر اساس قوانین کانادا افراد مبتلا به ایدز موظف هستند در صورت احتمال انتقال ویروس در رابطه جنسی شرایط خود را برای شریک جنسی شان بیان کنند.

با این وجود، دادگاه تجدید نظر انتاریو اوایل ماه جاری بر اساس ارائه شواهد جدید متخصصان مبنی بر اینکه حجم اندک ویروس در مورفی آن را غیر قابل شناسایی کرده و امکان انتقال ویروس را به صفر می رساند، محکومیت مورفی را باطل اعلام کرد. این تصمیم راه را برای دیگر افرادی که به دلایل مشابه متهم شناخته شده بودند هموار ساخت و امکان برقراری عدالت برای آن ها نیز فراهم شد، و پس از سال ها تلاش و پژوهش علمی، سیستم قضایی دریافت افرادی با بار ویروسی غیر قابل شناسایی امکان انتقال بیماری به دیگران را ندارند.

به گفته الکساندر مک کلاند- استادیار موسسه جرم شناسی و عدالت کیفری در دانشگاه کارلتون- به وبسایت استار، جامعه سال هاست در انتظار اقدامات دولت به سر می برد. مبتلایان به ویروس ایدز و متخصصان حقوقی مدت زیادی است سوابق برخورد نادرست کانادا در مواجهه با موارد پنهانکاری افراد به بیماری های عفونی را متذکر شده و خواهان ایجاد اصلاحات جدی در این زمینه شده اند. عوامل بسیاری از جمله ترس از رفتارهای خشونت آمیز، باعث می شود افراد صرفا از بیان ابتلای خود به بیماری هایی همچون ایدز به شرکای جنسی خود اجتناب کنند، اما تصاویر آن ها با عناوینی مانند مجرم در نشریات به چاپ می رسد. 

مبتلایان به ایدز از خود و شرکای جنسی خود محافظت می کنند و خواهان داشتن زندگی آزاد و قانونمند و برقراری روابط جنسی مثبت و سالم هستند. بنا به گفته مورفی در حال حاضر حتی اگر با مصرف دارو بار ویروسی خود را کنترل کنید و اقدامات لازم را انجام دهید، باز هم گناهکار شناخته می شوید. ائتلاف کارشناسان پس از ماه ها جلسات مشاوره و هم اندیشی دومین بیانیه خود مبنی بر اعمال اصلاحات بر کد جنایی را منتشر کرد که بر اساس آن، مجازات به موارد بسیار نادری که در آن انتقال ویروس تعمدا و با نیت قبلی صورت می گیرد محدود می شود. 

در جرایم کیفری کد مشخصی برای جرایم مختص ایدز تعریف نشده است. در اغلب موارد پلیس و دادستان در پرونده های مرتبط با پنهان کاری افراد از اتهاماتی نظیر تجاوز و خشونت جنسی استفاده می کنند، که حبس ابد، احکام مربوط به تجاوز جنسی و اخراج از کشور برای غیر شهروندان را به دنبال دارد. 

مورفی در زندان در جلسات مشاوره مربوط به تجاوز جنسی شرکت کرده و معتقد است دنیای خارج و داخل زندان او را قضاوت می کنند. او برای فرار از این قضاوت های نادرست گوشه گیری و تنهایی را برگزیده است. 

دولت فدرال در خصوص نحوه به روزرسانی پاسخ سیستم قضایی به موارد پنهانکاری درباره وضعیت سلامت افراد با توجه به یافته های پزشکی  پایان ماه اکتبر وارد شور می شود. 

بر اساس پیشنهادات مجلس در سال 2019 کد مخصوصی برای جرم انتقال آگاهانه بیماری های عفونی- از جمله ایدز- تعریف شد، حاضرین به دلیل برخوردهای اجتماع، مخالف افزودن بیماری ایدز به فهرست این بیماری ها بودند. ائتلاف خواستار ایجاد اصلاحاتی شد که بر اساس آن امکان مجازات موارد پنهانکاری تحت عنوان جرایم تجاوز جنسی وجود نداشته باشد و چنین جرایمی به موارد انتقال آگاهانه و تعمدی محدود شود. 

امروزه با وجود اینکه علم در زمینه ویروس ایدز پیشرفت های چشمگیری داشته، می دانیم اجتماع با بدبینی به این بیماری می نگرد. بنا به گفته دکتر ایزاک بوگوش- پزشک بیماری های عفونی- می توان با مصرف دارو بار ویروسی بیماری را به حداقل رساند و از انتقال آن جلوگیری کرد. شعار معروف دکتر بوگوش یعنی u=u(غیرقابل شناسایی برابر است با غیر قابل انتقال) در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. 

بر اساس تصمیم دادگاه عالی کانادا، افراد با بار اندک بیماری و استفاده از کاندوم، حتی در صورت پنهانکاری شامل جرایم تجاوز جنسی و خشونت نمی شود. پرونده مورفی نیز شامل یکی از این استانداردها شد. کلین مک کوین، وکیل مورفی، از دادگاه خواست شرایط جدیدی وضع کنند که بر اساس آن به دلیل عدم وجود امکان انتقال ویروس (در اثر مصرف دارو)، نیازی به بیان وضعیت سلامت فرد وجود نداشته باشد. دادگاه هنوز نظری در این زمینه ارائه نداده است؛

از زمان ارائه تصمیم دادگاه چهار استان انتاریو، کبک، بریتیش کلمبیا و آلبرتا در بررسی موارد اتهامات پنهانکاری افراد، از ترکیبی از دستورالعمل های رسمی و خط مشی های غیر رسمی بهره می برند. در مناطقی که دادستان های فدرال به بررسی پرونده های جنایی می پردازند از وکلا خواسته شده در صورت غیر قابل شناسایی بودن بار ویروس، استفاده از کاندوم، و مصرف دارو برای کنترل بیماری قرار کیفری صادر نکنند. 

بنا به اظهارات مک کلاند زندگی مبتلایان به ویروس ایدز، نداشتن فهم درستی از قوانین و مقررات درباره صدور قرار کیفری و اینکه چگونه و کجا ممکن است دستگیر شوند، زندگی سختی برای آن ها در کانادا رقم زده است. در پرونده های بسیاری افراد در شرایط غیر علمی و بدون رعایت ضوابط به عناوین مختلفی از جمله جانی و متجاوز متهم می شوند. مورفی نگران است حتی پس از ابطال حکم اولیه، باز هم مورد قضاوت جامعه قرار گیرد. و همچنان مردم با خواندن داستان های منتشر شده در فضای مجازی با دیدی منفی به او بنگرند. او اکنون بر تغییر دادن قوانین متمرکز شده و از دولت فدرال می خواهد هر چه سریع تر اقدامات لازم را انجام داده و آسودگی خاطر نسبی برای افراد مبتلا به بیماری های عفونی بوجود آورد. مردم باید بدانند افرادی که بار بیماری کنترل شده دارند خطری برای جامعه محسوب نمی شوند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید