مقالاتمقالات اجتماعی

زندانی شدن پدربزرگ بریتانیایی به دلیل اخطار به همسایه اش در دبی 

 

یک پدربزرگ بریتانیایی گفته است که او به دلیل اینکه تنها از همسایه های دخترش در دبی خواسته که کمتر سر و صدا کنند، متهم به تجاوز شده است و ممکن است به زندان بیفتد.

ایان مک کلر 75 ساله در ایام جشن سال نو به امارات سفر کرد تا از دخترش که به تازگی به این کشور نقل مکان کرده بود، دیدن کرده و از کودک خردسالش مراقبت کند.

گویا همسایه‌ های دخترش مهمانی شب سال نو برگزار کرده بودند و با توجه به اینکه دختر آقای مک ‌کلر مجبور بود صبح زود به سر کار برود، او از آنها خواسته که کمی مراعات کنند.

در ساعت 1 بامداد روز 1 ژانویه، این خانواده به همسایه پیام دادند و از آنها خواستند که کمی صدای موسیقی شان را کم کنند؛ اما ادعا می کنند که همسایه آنها جری تر شده و صدای موسیقی را بلندتر کرده است.

به همین دلیل آقای مک کلر که اهل آبردین شایر اسکاتلند است به دیدار همسایه رفت تا از او بخواهد کمی مراعات کند و نوه نوزادش را با خود برد تا دخترش بتواند بخوابد.

او در زد، اما بعد از اینکه هیچ کس در را باز نکرد، آقای مک کلر متوجه یک مسیر فرعی باز شد که گویا به باغی منتهی می شد که مهمانان در آنجا حضور داشتند.

آقای مک‌ کلر گفت که از مهمانان پرسیده که آیا می ‌توانند مهمانی را به داخل خانه منتقل کنند، اما ادعا کرد که آنها در پاسخ، او را هل داده، بر سر او فریاد کشیده اند و شیشه شیر نوه اش را به زمین کوبیده اند. برخی از مهمان ها سعی کردند مداخله کنند و به ایان توصیه کردند که آنجا را ترک کند.

آقای مک کلر ادعا می کند وقتی به سمت خیابان می رفته، میزبان به او نزدیک شده و با صدای بلند بر سر او فریاد زده است و حتی نوشیدنی خود را روی آقای مک کلر و نوه اش پاشیده است.

آقای مک‌ کلر رفتار همسایه را غیرقابل قبول توصیف کرد و تصمیم گرفت که این حادثه را به پلیس گزارش دهد، اما دخترش چندان تمایلی به ایجاد تنش با همسایگانش نداشت.

اکنون گفته می ‌شود که میزبان این مهمانی، یک شکایت را برعلیه آقای مک ‌کلر تنظیم کرده و او را متهم به تجاوز کرده است. به همین دلیل آقای مک کلر در دبی ممنوع الخروج است و احتمال می رود چند سال زندان در انتظار او باشد.

آقای مک کلر قرار بود در 10 ژانویه به اسکاتلند بازگردد، اما اکنون باید برای مدت نامعلومی در امارات متحده عربی بماند، از این رو از خانواده‌ اش جدا شده و نمی ‌تواند تحت درمان پزشکی قرار بگیرد.

رادا استرلینگ مدیرعامل شرکت  Detained in Dubai با همکاری اندرو بووی نماینده پارلمان غرب آبردین‌شایر و کینکاردین سعی دارد زمینه آزادی آقای مک کلر را فراهم کند.

او گفت: «این وضعیت بسیار غم انگیز است. هیچ کس هرگز تصور نمی کند که یک درخواست مودبانه برای کم کردن موسیقی، منجر به ممنوعیت سفر و پیگرد کیفری شود. بارها و بارها یادآوری می کنیم که یک سفر ساده به دبی می تواند یک بلیط یک طرفه باشد. اگر این پرونده مختومه نشود، ایان احتمالا مجبور است چند سال از عمرش را در زندان ‌هایی بگذراند که به خاطر نقض حقوق بشر بدنام هستند؛ از همین الان مشخص است که او با وجود سن و سال بالایش، توان تحمل این شرایط را ندارد.

خانم استرلینگ توضیح داد که در دبی این یک رویه مرسوم است که اگر کسی احساس کند در معرض خطر گزارش شدن قرار دارد، خود او زودتر دست به کار شده و به پلیس گزارش می دهد. او گفت: «دادستان در اینجا تمایل دارد طرف کسی را بگیرد که اولین بار به پلیس گزارش داده است، بنابراین اگر شخصی در معرض خطر گزارش شدن خودش باشد، به سرعت علیه قربانی واقعی، پرونده تشکیل می دهد. اینگونه است که افراد آشنا با سیستم عدالت دبی، سیستم را به نفع خود دستکاری می کنند. در این صورت خارجی ها مجبورند به مدعی خود غرامت مالی بدهند تا بتوانند پرونده را مختومه کنند».

او با درخواست از مقامات دبی برای سرکوب این سوء استفاده آشکار از سیستم عدالت کیفری، گفت: «این عمل اکنون به صورت سیستمی درآمده است و از بین بردن آن به تغییرات قابل توجه قانونی نیاز دارد.

از طرف دیگر انتظار می رود که نمایندگان پارلمان در جایی که با بی عدالتی روبرو هستند از موکلان خود حمایت کنند. ما اکنون شاهد این رویه در کشورهایی مانند امارات متحده عربی، قطر و عربستان هستیم».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید