مقالاتمقالات پزشکی

زنان هفت برابر بیشتر از مردان به «التهاب روده بزرگ» مبتلا می‌ شوند

بیماری ‌های گوارشی عارضه‌ هایی‌ اند که بر روده، کبد و لوزالمعده تاثیر می‌ گذارند.

پژوهش‌ های جدید نشان داده است که زنان هفت برابر بیشتر از مردان ممکن است به بیماری روده‌ ای «ناتوان‌ کننده» به نام کولیت میکروسکوپی مبتلا شوند؛ در این مطالعه که گاتز یوکی آن را انجام داد، آمده است که باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا دلیل این شکاف جنسیتی مشخص شود و به اطمینان برسیم که (این بیماری) در زنان سریع ‌تر تشخیص داده می‌ شود و درمان آن پیشرفت کند‌.
گاتز یوکی که یک موسسه خیریه پیشرو است، اشاره کرد که کولیت میکروسکوپی التهاب روده بزرگ است که باعث شکم‌ درد، اسهال مداوم و آبکی در طول روز و شب و همین‌ طور کاهش وزن، خستگی و بی‌ اختیاری مدفوع می‌ شود.

فعالان این کارزار اشاره کردند که کولیت میکروسکوپی ممکن است «ناتوان ‌کننده» باشد و به کیفیت زندگی بیماران به شکل گسترده‌ ای آسیب می ‌رساند زیرا بیمار برای انجام دادن کارهای روزمره با مشکل مواجه می‌ شود؛ چون داشتن این علائم بدین معنا است که مبتلایان همواره باید کنار توالت باشند. پیامدهای این بیماری به انزوای بیماران و درنتیجه وخامت سلامت روان آن‌ ها می‌ انجامد.

پژوهش‌ هایی که پیش ‌تر در سال جاری انجام شد، نشان داد که ۸۸ درصد از مبتلایان به این عارضه را زنان تشکیل می ‌دهند و [بیماری] اکثر آن‌ ها بین ۵۰ تا ۷۰ سالگی تشخیص داده می ‌شود. جولی که ابتلای او به کولیت میکروسکوپی در سال ۲۰۲۰ تشخیص داده شد، می‌ گوید که علائم این بیماری «وحشتناک» است.
این زن ۴۲ ساله که اهل سیدکاپ در کنت است، ادامه داد:«درد فلج ‌کننده معده، حالت تهوع و همین ‌طور اسهال آبکی داشتم که چند هفته طول کشید و درست موقعی که بیماری‌ ام را تشخیص دادند و درمان استروئیدی را شروع کردم، (علائم) متوقف شد».

«همه این‌ ها بر سلامت روانم تاثیر زیادی گذاشت؛ چون در زمان قرنطینه رخ داد و نمی‌ دانستم چه اتفاقی افتاده است. بیماری بسیار منزوی‌ کننده ‌ای است و کاملا می ‌فهمم چرا به آن ناتوانی پنهان می‌گویند».
«از زمان ابتلایم به این بیماری بیش از یک سال گذشته اما‌ هنوز هم عود می‌ کند. دائم به چیزی که می ‌خورم فکر می‌ کنم و وقتی بیرون‌ ام، دنبال نزدیک‌ ترین دستشویی می‌ گردم؛ این آدم را از پا درمی ‌آورد».
جولی گفت که مردم در مورد کولیت میکروسکوپی اصلا اطلاعات ندارند و اضافه کرد که بسیاری از مبتلایان نمی ‌دانند به چه بیماری مبتلا شده ‌اند.

او افزود: «پیام من به هرکسی که علائم دارد این است که اگر حس می ‌کنید حالتان خوب نیست و تلاش می‌ کنید بفهمید بیماری‌ تان چیست، مقاومت کنید و از یک متخصص گوارش وقت بگیرید. درمان‌های موجود قطعا علائم را بهبود می‌ بخشند.»
پیش‌ بینی می ‌شود که حدود ۶۷ هزار و ۲۰۰ نفر در بریتانیا با بیماری کولیت میکروسکوپی زندگی می‌ کنند و دست‌ کم یک نفر از هر هزار نفر باور دارد که به این بیماری مبتلا است. هرسال حدود ۱۷ هزار مورد جدید ابتلا به این بیماری تشخیص داده می ‌شود اما پژوهشگران هشدار می‌ دهند رقم واقعی احتمالا بسیار بالاتر از این است.
پژوهش‌ های قبلی نشان داد که از هر سه بیمار مبتلا به کولیت میکروسکوپی، بیماری یک نفر را در ابتدا به اشتباه سندروم روده تحریک‌ پذیر تشخیص داده‌ اند.

جولی هرینگتون، مدیر اجرایی گاتز یوکی، گفت: «هزاران نفر در سراسر کشور در اثر عوارض کولیت میکروسکوپی به معنای واقعی کلمه در حبس خانگی به سرمی‌ برند و اکنون می ‌دانیم که این میزان‌ رو به افزایش است و احتمالا با افزایش سن جمعیت، بیشتر خواهد شد».

«ما برای شناسایی عوامل خطر و یافتن دلیل احتمال ابتلای بیشتر زنان به بیماری کولیت میکروسکوپی حقیقتا به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم به جایی برسیم که پیشگیری و تشخیص سریع ‌تر امکان‌ پذیر شود».

«در عین حال، امیدوارم که هفته آگاهی از کولیت میکروسکوپی امسال به ارتقا آگاهی درباره این بیماری بسیار دشوار بینجامد و مبتلایان به درمان ‌های ساده ‌ای برسند که در کیفیت زندگی‌ آنان ‌تفاوت‌‌ بزرگ و چشمگیری ایجاد کند».

پژوهشگران گفتند که اگر (این بیماری) با استروئیدی به نام بودزوناید درمان شود، کیفیت زندگی به شدت بهبود می‌ یابد.
بیماری‌ های گوارشی عارضه‌ هایی‌ اند که بر روده، کبد و لوزالمعده تاثیر می ‌گذارند. در چنین شرایطی، این یکی از عوامل موثر از هر هشت مورد مرگ در بریتانیا است.

پروفسور شاجی سباستین، از معتمدان گاتز یوکی و همین‌ طور متخصص گوارش مشاور در بیمارستان‌ های آموزشی دانشگاه هال، سرویس سلامت همگانی انگلستان، گفت:«دانشمندان هنوز به طور کامل نمی ‌دانند چه چیزی باعث کولیت میکروسکوپی می ‌شود و برای مشخص کردن ترکیبی از عوامل باید به وضوح پژوهش‌ های بیشتری انجام شود».
«آنچه قطعا می‌ دانیم این است که این بیماری بسیار ضعیف‌ کننده است، اما با آزمایش‌ های مناسب نیز کاملا درمان ‌پذیر است. برای جلوگیری از عذاب بی ‌دلیل بیمار تشخیص زودهنگام ضروری است؛ بنابراین پیام اصلی من در هفته آگاهی از کولیت میکروسکوپی آن است که در سکوت رنج نکشید و در صورت مشاهده علائم از پزشک عمومی خود کمک بگیرید».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید