اخباراخبار کانادا

زنان مسلمان متحمل بیشترین آسیب از قانون سکولاریسم کبک 

کبک- در حالی که دادگاه تجدید نظر در حال بررسی لایحه 21 (ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی توسط کارکنان دولت) است، گروه های مخالف می گویند لایحه به شدت علیه زنان محجبه تبعیض آمیز است.

قانون سکولاریسم مصوب دولت Avenir Québec  در جون 2019، معلمان مدارس دولتی، افسران پلیس، وکلای دولتی و سایر کارمندان دولت را از پوشیدن نمادهای مذهبی در محل کار منع می کند. 

دولت در هنگام تهیه پیش نویس قانون، به منظور محافظت از آن در برابر چالش های حقوقی احتمالی دادگاه، به طور پیشگیرانه به بند قانون اساسی استناد کرد. اما وکلای مخالف لایحه استدلال می کنند نمی توان از این بند، برای نادیده گرفتن حق برابری جنسیتی استفاده کرد. آنان می گویند تنها زنان مسلمان محجبه شغل خود را از دست داده اند. 

پری راون، وکیل اداره آموزش و پرورش انگلیسی زبان مونترال، می گوید: لایحه برای هدف قرار دادن یک گروه خاص، یعنی زنان مسلمان محجبه طراحی شده است. هشت نفر کارکنان زن این اداره شغل خود را از دست داده اند. چه کسی شغل خود را به دلیل لایحه از دست می دهد؟ کدام نماد مذهبی توجهات منفی را به خود جلب می کند؟ حجاب!

راون به همراه همکار خود از فدراسیون زنان کبک، خواهان لغو قانون به دلیل تبعیض آمیز بودن آن می باشند. از سوی دیگر دولت استدلال تبعیض جنسیتی را رد می کند. املی پلیتیه- دروسیه، خاطر نشان کرد از آنجایی که بیشتر معلمان زن هستند، بنابراین لایحه لزوما تبعیض آمیز نیست. 

کریستین پلچات، وکیل یک گروه فمینیستی می گوید: لایحه 21، برای محافظت در برابر تبعیض جنسیتی است. دولت نمی تواند خود را با دینی مرتبط کند که می گوید زنان نمی توانند بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شوند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید