اخباراخبار کانادا

رژیم غذایی مدیترانه‌ای معجزه‌ای برای سلامت قلب

رژیم غذایی سالم، رژیمی است که در آن انواع مجموعه های مواد غذایی کاهش دهنده کلسترول وجود داشته باشند.

به عبارت دیگر این رژیم همانند یک پورتفوی سرمایه گذاری است که هر چیزی در آن وجود دارد، اما هیچ عاملی برتری چشمگیری بر دیگری ندارد؛ به این رژیم غذایی، رژیم پورتفولیو (portfolio diet) می گویند.

این رژیم به اندازه سایر رژیم های غذایی محبوب مانند رژیم مدیترانه ای یا رژیم DASH شناخته شده نیست، اما شباهت های زیادی با آنها دارد.

به عنوان مثال در این رژیم افراد تشویق می شوند که پروتئین ‌های گیاهی را جایگزین گوشت قرمز کنند و بیشتر مواد غذایی حاوی فیبرهای پیچیده مانند بلغور جو دوسر و چربی‌ های سالم مانند آجیل بخورند.

به عبارت دیگر افراد در رژیم پورتفولیو، بیشتر تشویق به مصرف مواد گیاهی می شوند و پروتئین های حیوانی نقش زیادی در این رژیم بازی نمی کنند.

جالب است بدانید که رژیم پورتفولیو برای کاهش وزن طراحی نشده است. بلکه هدف اصلی آن سلامت قلب است.

یک مطالعه که توسط جمعی از محققان دانشگاه هاروارد انجام شده و در مجله Circulation انجمن قلب آمریکا منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که به مدت 30 سال از این رژیم غذایی پیروی می کردند، در مقایسه با افرادی که از رژیم غذایی استاندارد پیروی می کردند، 14 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و سکته بودند.

این اولین باری است که اهمیت یک رژیم غذایی در سلامت قلب تا این اندازه مورد تائید قرار می گیرد به همین دلیل به احتمال زیاد این مطالعه، باعث محبوبیت هر چه بیشتر این رژیم شود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید