اخباراخبار جهان

رژیم ایران در حال بازنگری قانون حجاب اجباری است.

رژیم ایران گفته در حال بازنگری قانونی است که چند دهه است زنان را ملزم به رعایت حجاب اجباری کرده است. به احتمال زیاد رژیم قصد دارد با این کار قیام مردم ایران را که بیش از دو ماه است به درازا کشیده است، متوقف کند.

قیام مردم ایران در ابتدا به دلیل مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد آغاز شد.

تظاهرکنندگان در واکنش به قانون حجاب اجباری و فعالیت گشت ارشاد، روسری های خود را سوزاندند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. از آن زمان تاکنون، تعداد خانم هایی که به خصوص در شمال تهران بدون روسری در ملاء عام ظاهر می شوند، روز به روز بیشتر شده است.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران در این باره گفت: «مجلس و قوه قضاییه در حال کار بر روی این موضوع هستند تا ببینند که آیا این قانون نیاز به تغییر دارد یا خیر».

اما او مشخص نکرد این دو نهاد که عمدتا در اختیار اصولگرایان تندرو هستند، قصد دارند چه چیزی را در این قانون اصلاح کنند.

دادستان کل کشور گفت، تیم تحقیقاتی این نهاد روز چهارشنبه با کمیسیون فرهنگی مجلس دیدار کرده است.  نتایج این بحث و گفتگو، دو هفته دیگر اعلام می شود.

در این راستا ابراهیم رئیسی گفت که بنیاد جمهوری اسلامی ایران برپایه قانون اساسی استوار است. اما روش ‌هایی برای اجرای قانون اساسی وجود دارند که می‌تواند انعطاف پذیر باشند.

حجاب در آوریل 1983 یعنی 4 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برای تمام زنان در ایران اجباری شد؛

اصول گرایان هنوز هم اصرار دارند که حجاب باید اجباری باشد، در حالی که اصلاح طلبان معتقدند حجاب یک امر شخصی است و باید اختیاری باشد.

هر چند این تصمیم قطعا به دلیل قیام اخیر مردم ایران گرفته شده است، اما به نظر نمی آید که حاکمیت یک دست اصولگرای ایران از موضع خود در زمینه حجاب اجباری کوتاه بیاید، مگر اینکه ………

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید