اخباراخبار کانادا

رویکرد نهادهای مالی کانادا در جلوگـیری از تغییرات آب و هوایی: تعـهد بدون شفاف سازی

کارشناسان محیط زیست کانادا به این نتیجه رسیده اند وقت آن رسیده که بزرگ ترین نهادهای تامین کننده برنامه های حمایت مالی کانادا درباره تعهدات خود نسبت به تغییرات آب و هوایی شفاف تر و مسئولانه تر برخورد کنند. از این رو، هشت نهاد کشوری که تامین مالی بزرگ ترین برنامه های حمایتی را به عهده داشته و در مجموع حدود 2 میلیارد دلار از موجودی کشور را در دست دارند، برای تعهد به سرمایه گذاری در طرح های زیست محیطی پایدار تحت فشار قرار گرفته اند.

به نوشته وبسایت استار، بسیاری از این نهادها طی ماه های اخیر رسما متعهد شده اند تا سال 2050 فهرست سرمایه گذاری های خود را از نظر تصاعد گازهای گلخانه ای به صفر برسانند.

اما کاترین موناهان، عضو اندیشکده Smart Prosperity Institute در اتاوا، و از نویسندگان گزارش اخیر درباره نقش نهادهای تامین کننده برنامه های حمایت مالی در کمک به جلوگیری از تغییرات آب و هوایی، معتقد است هرچند این تعهدات یک گام رو به جلو محسوب می شود، اما تا تحقق مطالبات کارشناسان محیط زیست راه درازی در پیش است.

موناهان می گوید: سوال اصلی این است که چه طور قرار است اجرای این تعهدات تضمین شود، او در گفتگو با استار ادامه می دهد: با بررسی اطلاعات قابل دسترسی این نهادها به این نتیجه رسیدیم که هنوز جای کار زیادی وجود دارد. به گفته این کارشناس و محقق، در سرمایه گذاری های این نهادها یا اصلا گزارشی از معیارهای زیست محیطی وجود ندارد و یا این معیارها به صورت بسیار ناقص و مبهم بیان شده اند.

او از این نهادها خواست از اکتفا به ارائه ارقام اثر کربنی سرمایه گذاری های خود فراتر رفته و در گزارشات خود صراحتا به میزان تصاعد گازهای گلخانه ای موسوم به Scope 3 اشاره کنند.

موناهان همچنین اجرای این تعهدات را منوط به تشکیل یک گروه ناظر می داند که درباره میزان وفاداری نهادهای مسئول به گذار از سرمایه گذاری های وابسته به سوخت های فسیلی به سوخت های پاک اظهار نظر کند.

به اعتقاد موناهان، کانادا به یک سیستم شفاف سازی استاندارد درباره اقدامات مرتبط با پیشگیری از تغییرات آب و هوایی نیاز دارد، که به دلیل قوانین ضد و نقیض درباره نهادهای تامین کننده حمایت های مالی در کانادا، ایجاد آن کار ساده ای نیست.

به گفته او، هیچ مقامی در کشور وجود ندارد که بر همگی این نهادها احاطه و نظارت داشته باشد و هر یک از آنها تحت قوانین فدرال و استانی متفاوتی اداره می شود. او معتقد است شورای اقدامات مالی زیست محیطی کانادا که سال گذشته شکل گرفت، می تواند تشکیلات مناسبی برای ایجاد قوانین یکپارچه و شفاف سازی نهادهای مالی کشور در ارتباط با تغییرات آب و هوایی باشد.

موناهان می گوید پنج سال پیش حتی تصور تعهداتی که امروز این نهادها خود را به آن پایبند اعلام کرده اند دشوار بود اما این هدف محقق شد. گام بعدی شفاف سازی است. او استدلال می کند: قطعا شاغلان کانادایی دوست ندارند مزایای بازنشستگی آنها از محلی تامین شود که به محیط زیست آسیب می رساند. ضمن اینکه عدم گذار از سرمایه گذاری هایی که از سوخت های فسیلی بهره می برد به زودی مطرود و محکوم به شکست مالی خواهد بود.

موناهان معتقد است اقتصاد سازگار با محیط زیست یک موضوع توخالی برای باز کردن سر صحبت بین کانادایی ها نیست. این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بحث از میلیاردها دلار پول و قدرت مافوق تصوری است که به همراه می آورد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید