اخباراخبار کانادا

رویال بانک کانادا: کاهش چهارده درصدی قیمت مسکن تا بهار 

کانادا- کارشناسان بانک RBC، اخیرا پیش بینی خود مبنی بر کاهش 14 درصدی قیمت مسکن را اعلام کردند. آنان افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی و ادامه روند آن طی سال جاری را عامل اصلی اصلاح بازار مسکن می دانند.

رابرت هوگ، اقتصاددان RBC، می گوید بایستی انتظار یک افزایش نیم درصدی دیگر در اکتبر و یک افزایش یک چهارم درصدی در دسامبر را داشته باشیم. 

طی ماه آگوست، قیمت مسکن 1.6 درصد نسبت به ماه قبل و 7.4 درصد نسبت به اوج آن در فوریه 2022، کاهش یافت. طبق گزارش RBC، این روند ادامه خواهد داشت. 

هم اکنون نیز قیمت خانه در انتاریو و بریتیش کلمبیا به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بازار مسکن در آتلانتیک کانادا و کبک نیز در حال اصلاح است. با اینکه از نظر تاریخی، تقاضای بالاتر در انتاریو و B.C متمرکز شده، اما شهرهای کوچک تر از جمله مونترال و هالیفاکس در سال های اخیر شاهد مهاجرت بین استانی بیشتری بوده اند که باعث افزایش تقاضا و فشار بر عرضه شده است.

رابرت هوگ می افزاید: افزایش نرخ بهره بر بازار مسکن همه استان ها تاثیر می ‌گذارد و هیچ استانی در امان نیست. انتظار داریم قیمت ها در سراسر کشور کاهش یابد، اما این کاهش در مقیاس های مختلف خواهد بود. برای مثال، در بهار سال آینده قیمت مسکن در انتاریو و بریتیش کلمبیا حدود 16 درصد و در آلبرتا و ساسکاچوان چهار درصد کاهش خواهد یافت. 

رابرت کاوچیچ، اقتصاددان ارشد بانک مونترال (BMO) دلیل اینکه چرا قیمت ها تا قبل از بهار 2023 پایین تر نخواهند آمد را اینگونه شرح داد و گفت: یکی از عوامل موثر، پیش تاییدیه های وام مسکن است که همچنان بازار را تقویت می کند. اغلب خریداران از قبل برای وام مسکن تایید شده اند. این بدان معناست که اگر کسی در ماه جون (زمانی که نرخ وام ثابت پنج ساله 3.59 درصد بود) تایید شده باشد، علیرغم افزایش نرخ بهره، هزینه های وام بالاتر به او تحمیل نمی شود.

.

به همین دلیل قیمت خانه تا بهار 2023 به میزان پیش بینی شده پایین نخواهد آمد. کاوچیچ افزود: این یک نگرانی بزرگ نیست، اما روند تعدیل بازار مسکن را به تاخیر می اندازد. 

فیلیپ کراس، کارشناس ارشد موسسه مک ‌دونالد-لوریه و تحلیلگر ارشد اقتصادی سابق اداره آمار کانادا، میزان کاهش قیمت مسکن را حداقل 20 درصد پیش بینی می کند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید