اخباراخبار کانادا

رونق چشمگیر بازار ساخت و ساز در تورنتو  آیا این روند ادامه خواهد یافت؟

با وجود اینکه طبق آمار سازمان املاک و مستغلات کانادا، افزایش غیر منتظره ساخت و ساز مسکن در تورنتو در ماه جون نیز ادامه پیدا کرد، بسیاری از اقتصاد دانان ادامه این روند را غیر محتمل می دانند. 

مایک موفات، استاد دانشکده بیزنس دانشگاه وسترن، معتقد است با وجود اینکه در درازمدت بازار ساخت و ساز با قدرت پیش خواهد رفت، اما طی 18 ماه آینده شاهد افول موقت آن خواهیم بود.

به نوشته وبسایت استار، هرچند آخرین آمار اداره املاک و مستغلات با 49860 پروژه ساخت و ساز، در برابر 39383 پروژه ای که تا ماه پیش از آن کلید خورده بود، نشان از افزایش 27 درصدی ساخت و ساز در تورنتو نسبت به ماه می دارد، اما آمار کشوری از کاهش 3 درصدی این آمار در کل کانادا خبر می دهد.

به زعم اغلب کارشناسان، افزایش نرخ بهره وام توسط بانک کانادا یکی از اصلی ترین عوامل کاهش رغبت بیلدرها برای شروع پروژه های جدید است. موفات می گوید: نرخ جدید بهره نه تنها هزینه ها را برای بیلدرها بالا می برد، بلکه با سرد شدن بازار تقاضا از سوی مصرف کننده، بیلدرها را در فروش واحدها نیز با مشکل مواجه می کند.

بانک کانادا با افزایش نرخ بهره به 2.5 درصد از 0.25 در آغاز سال جاری که اقدامی در جهت مهار تورم در کانادا محسوب می شود، بازار مسکن را یکباره در شوک فرو برد. این در حالی است که طبق اعلام این بانک، تا پایان سال باید منتظر یک افزایش دیگر نیز بود.

رابرت کاوسیک، اقتصاددان ارشد بانک BMO، عامل دیگری را که در کنار بالا رفتن نرخ بهره، در کند کردن روند ساخت و ساز مسکن در کانادا تاثیرگذار خواهد بود، کاهش قیمت مسکن می داند. او می گوید در سال آینده احتمالا شاهد کنسل شدن بسیاری از پروژه های ساختمانی و کنار کشیدن سرمایه گذاران از این بازار خواهیم بود؛ البته به گفته کاوسیک، کاهش قیمت مسکن هنوز قیمت خانه های نوساز را تحت تاثیر قرار نداده و برای نتیجه گیری دقیق تر باید تا پایان سال صبر کرد. کاوسیک همچنین ادامه می دهد: افول رونق بازار مسکن پس از اولین اقدام بانک کانادا در جهت افزایش نرخ بهره نشان داد این رونق تا چه اندازه تابع رفتار احساسی خریداران و فروشندگان بوده و با چه سرعتی قابل دگرگونی است.

کریس زاخر، عضو سازمان املاک و مستغلات کانادا، نیز در اظهار نظری عدم تاثیرپذیری قیمت خانه های نوساز از شرایط فعلی را نتیجه پیش فروش بودن این واحد ها دانست و گفت قیمت این خانه ها در واقع بازتاب نسبت عرضه و تقاضا در دو یا سه سال قبل است.

اما فیل ساپر، مدیر بروکرج رویال لیپیج، نسبت به سرد شدن بازار مسکن و پیش بینی کندی روند ساخت و ساز در ماه های آتی نگرانی ندارد. او معتقد است این بازار به زودی مجددا رونق خود را باز خواهد یافت، چرا که پذیرش مهاجرین جدید و دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا که هر یک نیاز به مسکن خواهد داشت از سر گرفته شده است.

همچنین به گفته او، با حضوری شدن کارها، افرادی که در دوران پاندمی خانه های خود را در تورنتو رها کرده و به شهرهای اطراف نقل مکان کرده بودند، به تدریج مجبور به بازگشت و سکونت در قلب شهرها خواهند شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید