اخباراخبار کانادا

رونق بازار سیاه ماری جوانا؛ چهار سال پس از قانونی شدن

کانادا- دوشنبه 17 اکتبر، مصادف بود با چهارمین سالگرد قانونی شدن عرضه و مصرف تفننی ماری جوانا در کانادا. اما به نظر می رسد که بازار تحت نظارت دولت نتوانسته بازار سیاه آن را کاملا ریشه کن کند. 

لیبرال های ترودو در کارزارهای انتخاباتی 2015 هدف خود از قانونی کردن ماری جوانا را محافظت از نوجوانان و جوانان در برابر بازار سیاه تحت سلطه مجرمان خطرناک ذکر کردند. 

اما مایک دی ولار، پژوهشگر، نویسنده و استادیار رشته روانشناسی در دانشگاه مک مستر می گوید تجارت غیرقانونی ماری جوانا با سابقه 100 ساله، هرگز به آسانی قابل برچیده شدن نبود. زیرا بر خلاف آنچه گفته شد، آن را خلافکاران مسلح و باندهای خیابانی اداره نمی کردند. وی می افزاید: همچنین گفته شد که فرزندان ما ماری جوانا را از خلافکاران خطرناک و افرادی که آنها را با مواد مخدر قوی تر آشنا می کنند، تهیه می کنند. این در حالی بود که اکثر پرورش دهندگان و فروشندگان، جز تولید و فروش ماری جوانا جرم دیگری مرتکب نمی شدند. شاید به همین دلیل بسیاری از مصرف کنندگان انگیزه ای برای ترک تامین کننده سنتی و جایگزینی آن با عرضه کنندگان قانونی نداشتند. 

دلیل دیگر رونق بازار غیرقانونی آن بود که پرورش دهندگان قدیمی، از جمله تارا کرک پاتریک از Backwoods Bud  بریتیش کلمبیا، انتقال به بازار قانونی را غیر ممکن و بزرگترین چالش شغلی خود می دانستند.

وی می گوید: اگر بیش از 100 هزار دلار برای ایجاد تاسیسات مورد نیاز در اختیار نداشته باشید، هرگز موفق نخواهید شد.  

سام گرجس، مالک Mary Jane’s Cannabis – مجموعه ‌ای از سه فروشگاه ماری جوانا – در تورنتو می گوید دولت با اعمال مالیات سنگین بر محصولات عرضه شده در فروشگاه های قانونی، مصرف کنندگان را به سوی بازار سیاه بازگردانده است. اگر می توانید یک اونس کانابیس ممتاز را با قیمت 100 دلار در خیابان تهیه کنید، چرا باید آن را به قیمت 250 دلار از خرده فروشی دارای مجوز بخرید؟ 

آنچه کارشناسان در مورد آن اتفاق نظر دارند، اینکه سلطه بازار قانونی بر غیرقانونی آهسته و کند بوده است. طبق اذعان اداره آمار کانادا، سهم بازار قانونی ماری جوانا در کشور 57 درصد است و 43 درصد از مصرف کنندگان همچنان خرید از فروشندگان غیرقانونی را ترجیح می دهند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید