مقالاتمقالات اقتصادی

روش های افزایش Credit Score (امتیاز اعتباری) چیست؟

معمولا موسسات وام دهنده از یکی از امتیازات اعتباری شما برای تصمیم گیری در مورد تایید یا عدم تایید وام استفاده کنند. هرچه امتیاز شما بالاتر باشد، احتمال اینکه درخواست وام شما تایید شود و وام با بهره پایین تری دریافت کنید، بیشتر است. البته موسسات وام دهنده در هنگام تصمیم گیری برای اعطای وام، تنها به امتیازات اعتباری شما نگاه نمی کنند، معمولا آنها عواملی مثل وضعیت شغلی، درآمد و موجودی حساب بانکی شما را نیز درنظر می گیرند.

موسسات وام دهنده از امتیازهای اعتباری مختلفی استفاده می کنند که از آن جمله می توان به امتیازات اعتباری ارائه شده توسط دو آژانس گزارش اعتباری Equifax و TransUnion اشاره کرد. البته برخی از این موسسات سیستم امتیازبندی اعتباری خاص خود را دارند.

اگر امتیازات اعتباری شما کاهش یافته است، نگران نباشید با راهکارهایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم می توانید امتیاز اعتباری خود را افزایش دهید.

گزارش های اعتباری خود را بررسی کنید: 

اگر به دنبال افزایش امتیازات اعتباری خود هستید، بهتر است در وهله اول گزارش های اعتباری خود در دو آژانس گزارش اعتباری Equifax و TransUnion را بررسی کنید. پس از اطمینان از عدم وجود هر گونه اطلاعات نادرست و نشانه‌ های سرقت هویت یا کلاهبرداری، ببینید که آیا صورتحساب های پرداخت نشده یا قسط های معوقی دارید که در پرونده شما درج شده باشند یا خیر. در این صورت باید در ابتدا با پرداخت بدهی های معوق، این اطلاعات منفی را از پرونده خود پاک کنید. البته فراموش نکنید که اگر چه چنین اقداماتی به بهبود رتبه اعتباری شما کمک می کنند، اما سوابق مالی به مدت شش سال در گزارش اعتباری Equifax شما باقی می مانند.

خوش حساب باشید: 

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای افزایش امتیازات اعتباری خود انجام دهید. این است که به موقع بدهی های خود را پرداخت کنید. سابقه پرداخت بخش قابل توجهی از امتیازات اعتباری شما را تشکیل می دهد، پس سعی کنید هیچ وقت در پرداخت صورتحساب های خود تاخیر نداشته باشید. اگر معمولا زمان پرداخت صورتحساب های خود را فراموش می کنید، حساب خود را روی پرداخت خودکار آنها تنظیم کنید یا به گونه ای برنامه مالی خود را تنظیم کنید که قبل از فرا رسیدن موعد پرداخت آنها با هشداری خبردار شوید.

نرخ استفاده از اعتبار خود را پایین نگه دارید: 

نسبت استفاده از اعتبار شما، به مقدار کل اعتبار شما در مقایسه با مانده گزارش شده به موسسه اعتبارسنجی اشاره دارد. به عنوان مثال اگر حد اعتبار شما 10000 دلار است و موجودی گزارش شده ماهانه تان معمولا حدود 3000 دلار است، نرخ استفاده از اعتبار شما 30 درصد است. معمولا بهتر است نرخ استفاده از اعتبار خود را در همین محدوده نگه دارید. برای این کار می توانید از روش های زیر استفاده کنید: کاهش میزان خرج کرد اعتبار، ایجاد پرداخت های مکرر (بیش از یک بار در ماه) یا درخواست از شرکت کارت اعتباری برای افزایش سقف اعتباری حساب خود.

کاهش درخواست برای افتتاح حساب های جدید: 

درخواست شما برای افتتاح حساب‌ های اعتباری جدید، معمولا باعث می شود که پرونده اعتباری شما  مجددا مورد بررسی قرار بگیرد، این اتفاق بر امتیازات اعتباری برخی افراد تاثیر منفی می گذارد؛ خصوصا کسانی که از این جهت وضعیت مناسبی ندارند. پس اگر می خواهید امتیازات اعتباری خود را افزایش دهید، سعی کنید تعداد دفعات درخواست افتتاح حساب‌ های جدید را محدود کنید. درضمن افتتاح یک حساب اعتباری جدید میانگین سنی حساب ها را در تاریخچه اعتباری شما کاهش دهد و به این صورت نیز بر محاسبه امتیازات اعتباری شما تاثیر منفی می گذارد.

حساب های قدیمی را باز نگه دارید: 

هنگام تلاش برای افزایش امتیاز اعتباری خود، در صورت امکان از بستن حساب های قدیمی که بازپرداخت شده اند خودداری کنید، حتی اگر دیگر از آنها استفاده نمی کنید. یکی از عوامل مهم در محاسبه امتیازات اعتباری، متوسط سن حساب‌ هاست؛ به همین دلیل نگه داشتن این حساب ها باعث بالا رفتن مجموع سن حساب های اعتباری شما می شود.

چقدر طول می کشد تا تغییرات در امتیاز اعتباری لحاظ شود؟ 

مدت زمان بهبود امتیازات اعتباری یک فرد بسته به شرایط او متفاوت است، اما معمولا کمی زمانبر است و فورا انجام نمی شود. اما در هر صورت غلبه بر برخی عوامل منفی، آسان تر از سایرین است. به عنوان مثال، ممکن است خیلی زود کاهش امتیازات اعتباری شما با پرداخت به موقع بدهی هایتان جبران شود. اما معمولا بهبود امتیازات اعتباری پس از وارد شدن یک حساب به پرونده شما زمان بیشتری طول می کشد؛ اعلام ورشکستگی نیز چنین شرایطی دارد. فقط به یاد داشته باشید که بهبود امتیازات اعتباری شما به تلاش و صبر نیاز دارد در واقع هیچ روش معجزه آسایی وجود ندارد که یک شبه امتیازات اعتباری شما را متحول کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید