اخباراخبار کانادا

روزنامه نگاران زن کانادایی آماج تهدید جانی و حملات ژادپرستانه 

کانادا- طالبان در پاکستان در سال 2014، دستور قتل صبا عیتیزاز و همکارانش که برای بی بی سی کار می کردند را صادر کرد. او به عنوان پناهنده به کانادا فرار کرد و همکاری اش را با سی بی سی نیوز و سپس تورنتو استار آغاز نمود. اما در کانادا نیز از تهدید و آزار در امان نبود. با این تفاوت که این بار او به خاطر روزنامه نگاری در کانادا هدف حمله قرار گرفته بود. در پیامی که با نام جعلی و ایمیل رمزگذاری شده Mailfence برایش ارسال شد، چند مرد با عبارات نژادپرستانه او و سایر خبرنگاران زن را مورد حمله قرار دادند. عیتیزاز، مجری پادکست This Matters گفت: مشابه این پیام ها را قبلا نیز دیده ام. این پیام ها به دلیل تجربه قبلی ام، بسیار آزاردهنده است. 

نامبرده یکی از چندین روزنامه نگار کانادایی است – تقریبا همه آنها زن و رنگین پوست – که با ایمیل رمزگذاری شده هدف حملات نژادپرستانه و تهدید به خشونت فیزیکی و جنسی، قرار گرفته اند. 

هنگامی که این زنان، تهدیدات را در توییتر به اشتراک گذاشتند، دوستان و همکاران آنها، حمایت خود را ابراز کرده و خود نیز هدف حملات لفظی قرار گرفتند. با اینکه خبرنگاران همواره هدف آزار و اذیت قرار داشتند، اما طی چند سال گذشته لحن توهین و حملات شخصی خشن تر شده است. دسترسی به اطلاعات تماس خبرنگاران و روزنامه نگاران به صورت آنلاین بسیار آسان است و اطلاعات آنها در توییتر، فیسبوک و دیگر پلتفرم های رسانه های اجتماعی موجود می باشد. 

با اینکه جاستین ترودو، آزار و اذیت خبرنگاران را محکوم کرده و وزیر امنیت عمومی کانادا می گوید برای حل این معضل قصد همکاری بیشتر با پلیس را دارد، اما بسیاری از قربانیان می گویند در مراجعات قبلی به پلیس از آنها حمایت نشده است  بنابراین روزنامه نگاران شخصا برای محافظت از خود دست به کار شده اند.

.

.

 

بر اساس نظرسنجی سال 2021 از 1 هزار روزنامه نگار کانادایی، زنان، رنگین پوستان و روزنامه نگاران دگرباش جنسی بیشترین تهدید، آزار و توهین را متحمل شده اند. 61 درصد از خبرنگاران دگرباش جنسی می گویند به دلیل هویت و گرایش جنسی شان مورد حمله قرار گرفته و 30 درصد از خبرنگاران به آزار فیزیکی و 13 درصد تهدید به مرگ شده اند. تهدیدات به حدی شدید است که برخی از روزنامه نگاران را به ترک این حرفه وادار کرده است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید