علم و دانش

روانشناسان روش تشخیص اوتیسم در کودکان شش ماهه را کشف کردند

روانشناسان یک تست یادگیری ساده ایجاد کرده اند که می تواند از 6 ماهگی نوزاد احتمال ابتلای کودک به اوتیسم را پیش بینی کرده و به تشخیص به موقع اختلال کمک کند. 

اختلالات طیف اوتیسم با درجاتی از مشکل در تعاملات اجتماعی و ارتباطات مشخص می شود. بر اساس گزارش سال 2020 مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، اوتیسم تقریبا یک کودک از هر 36 کودک آمریکایی تا سن 8 سالگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

مطالعات قبلی نشان داده است که کودکانی که قبل از سن 2 و نیم سالگی به اوتیسم مبتلا می شوند، سه برابر بیشتر از کودکانی که در سنین 3 تا 5 سالگی تشخیص داده شده اند، در تعاملات اجتماعی بهبود می یابند. 

علل بالقوه بسیاری برای اختلالات طیف اوتیسم وجود دارد که شامل عوامل محیطی و ژنتیکی می شود. به این ترتیب، کودکانی که خواهر و برادر بزرگتر مبتلا به اوتیسم دارند، احتمال بیشتری دارد که خودشان به این بیماری مبتلا شوند. دانستن این موضوع که این کودکان در معرض خطر ابتلا به اختلالات طیف اوتیسم هستند برای توسعه آزمایش‌ های دقیق جهت تسهیل تشخیص زودهنگام از اهمیت زیادی برخوردار است.

در مطالعه جدیدی که در ژورنال PLOS ONE منتشر شده است، محققان ایتالیایی بر مهارت های یادگیری آماری متمرکز بودند. تصور می‌شود که مشکلات اولیه در مهارت‌ های یادگیری آماری می ‌تواند تأثیر منفی بر توانایی ما برای درک الگوها در موقعیت‌ های اجتماعی در آینده داشته باشد. مطالعات قبلی همبستگی بین مهارت‌ های یادگیری آماری ضعیف و اوتیسم در کودکان بزرگ ‌تر را نشان داده‌ اند. با این حال، اینکه چگونه این مهارت ها در نوزادان منعکس کننده احتمال ابتلای آنها به اوتیسم است، کمتر شناخته شده است.

در مطالعه آنها، 19 نوزاد با احتمال بالای ابتلا به اوتیسم – یعنی یکی از خواهر و برادرهای بیولوژیکی بزرگتر آنها مبتلا به اوتیسم بود – یک سری تست های یادگیری آماری داده شد که توسط یک گروه 19 نفره نوروتیپیک نیز تکمیل شد. همه شرکت کنندگان در سنین 6 تا 7 ماه بودند.

در سطح گروهی، کودکانی که خواهر و برادر بزرگ‌ تر مبتلا به اوتیسم داشتند، بیشتر با آزمون ‌های یادگیری آماری دست و پنجه نرم می ‌کردند. علاوه بر این، افرادی که در گروه پرخطر ضعیف‌ ترین امتیاز را داشتند، در سنین 2 و 3 سالگی به احتمال زیاد دچار نقص ‌های ارتباط اجتماعی و تعامل بودند.

این نتایج بیشتر از این ایده حمایت می کند که یادگیری آماری بصری نقش مهمی در مهارت های اجتماعی و ارتباطی در اختلالات طیف اوتیسم ایفا می کند. 

ذکر این نکته ضروری است که حجم نمونه مطالعه بسیار کوچک بود و در مجموع تنها از 38 کودک اطلاعات جمع آوری شد. علاوه بر این، فقط کودکان گروه پرخطر ارزیابی‌ های بعدی را برای ویژگی ‌های مشابه اوتیسم دریافت کردند. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید