اخباراخبار کانادا

رهبر حزب بلوک کبک خواستار برکناری نماینده ویژه اتاوا در مبارزه با اسلام ‌هراسی شد

به نقل از thestar : ایو فرانسوا بلانشت رهبر حزب بلوک کبک، عذرخواهی شخصی نماینده دولت اتاوا در مورد مقابله با اسلام ‌هراسی را رد کرد، او امیره الغوابی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و به دلیل عدم آگاهی درست او در مورد میل به سکولاریسم در کبک، خواستار برکناری او شد.

همه چیز به متنی برمی گردد که سال 2019 به قلم الغوابی منتشر شد، او در این مطلب نوشته بود: «به نظر می ‌رسد اکثریت مردم کبک تحت تاثیر حاکمیت قانون نیستند، بلکه تحت تاثیر احساسات ضد اسلام قرار دارند»؛ اظهارات اخیر الغوابی و اعتراضات مکرر او به قانون سکولاریسم کبک، باعث شد این بحث دوباره شعله ور شود.

بلانشت در واکنش به این اظهارات اعلام کرد که ترجیح می دهد در ابتدا با خود الغوابی صحبت کند و بعد درخواست خود را به صورت رسمی مطرح کند.

بلانشت برای خواسته خود از حمایت های مردمی برخوردار است، زیرا براساس نتایج یک نظرسنجی که بین افراد بدبین به اسلام در کبک برگزار شد، 88 درصد از ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی توسط معلمان در مدارس دولتی حمایت کرده اند. براساس قانون استانی کبک، تمام افرادی که در این استان خدمات عمومی ارائه می دهند اجازه استفاده از نمادهای اسلامی، خصوصا پوشش سر یا حجاب را ندارند.

الغوابی پیش از دیدار با رهبر حزب بلوک کبک اعلام کرد که از این اظهارات بسیار متاسف است و از اینکه مردم کبک را آزار داده، عذرخواهی کرد.

اما بلانشت اظهارات او را کافی ندانست و به زبان فرانسوی گفت: «پس از ملاقات با خانم امیره الغوابی کاملا به این نتیجه رسیدم که او شایسته سمتی که برای آن انتخاب شده نیست، زیرا با عذرخواهی، تلویحا خود را رد صلاحیت کرده است، نخست وزیر باید از او بخواهد که از سمتش استعفا دهد».

بلانشت حتی پا را فراتر گذاشت و گفت: «جاستین ترودو نه تنها باید الغوابی را از سمتش برکنار کند، بلکه کلا باید چنین سمتی را از تشکیلات دولت حذف کند».

ترودو هفته گذشته الغوابی را به این سمت منصوب کرد، او که قبلا روزنامه ‌نگار بوده، اولین فردی است که به این سمت منصوب می شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید