علم و دانش

رنگ قرمز خوراکی موجود در Pepsi و Doritos باعث التهاب روده می شود

دانشمندان کانادایی از دانشگاه مک مستر- انتاریو هشدار می دهند که رنگ خوراکی موجود در ده ها تنقلات مورد علاقه خانواده ها ممکن است باعث بیماری های شدید روده شود. 

رنگ خوراکی Red40 که با نام آلورا نیز شناخته می شود، در چندین نوع آب نبات، نوشابه و چیپس و کیک وجود دارد. 

محققان دریافتند این افزودنی می تواند توانایی روده برای جذب مواد مغذی، آب و الکترولیت ها را مختل کند و خطر ابتلا به بیماری التهابی روده را افزایش بدهد. این کاهش قدرت دفاعی بدن می تواند افراد را مستعد ابتلا به کولیت اولسراتیو و بیماری کرون نماید. 

دکتر ولیول خان، محقق اصلی پروژه مطالعاتی گفت: این یافته ها پیامدهای مهمی در پیشگیری و مدیریت التهاب روده دارند. آنچه ما دریافتیم قابل توجه و هشدار دهنده است، زیرا این رنگ خوراکی مصنوعی رایج یک محرک غذایی احتمالی برای IBD است.

بیماری های التهابی روده مانند کولیت و بیماری کرون، یک بیماری مزمن که باعث التهاب دستگاه گوارش می شود، حدود سه میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از رنگ خوراکی در بیش از 100 سال گذشته افزایش یافته است، اما تحقیقات کمی در مورد تاثیر آن بر روده انجام شده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) مقدار رنگ خوراکی در مواد غذایی و لوازم آرایشی را محدود کرده و حد توصیه شده روزانه را 7 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن تعیین کرده است. 

دکتر خان می ‌گوید: مصرف Allura Red  بر برخی آلرژی‌ها، اختلالات ایمنی و مشکلات رفتاری در کودکان مانند اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی تاثیر می‌ گذارد.

گزارش کامل این پروژه مطالعاتی  در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید