املاک و مسکنمقالات

رشد چشمگیر وام های دوم در کانادا

سال ها بود که میزان بدهی کانادایی ها و کیفیت اعتبار آنها تقریبا در سطح متعادلی قرار داشت، اما داده ها نشان می دهند که گویا دیگر این گونه نیست. 

داده‌ های Transunion Canada نشان می دهند که تعداد وام گیرندگان با اعتبار پایین در سه ماهه دوم سال 2023 با سرعت عجیبی افزایش پیدا کرده اند. زیرا عواملی مانند افزایش هزینه های زندگی و افزایش نرخ های بهره، باعث افزایش ریسک وام گیرندگان و بالعکس کاهش رتبه اعتباری آنها می شود.

وام گیرندگان درجه دوم به سرعت در کانادا در حال افزایش هستند

مدتی است که وام گیرندگان درجه دوم به سریع ترین بخش اعتباری در حال رشد در کانادا تبدیل شده اند. تعداد وام گیرندگان درجه دوم طی سال گذشته 9 درصد افزایش یافته و همین باعث شده تعداد آنها در سه ماهه دوم سال 2023 به 2.64 میلیون نفر برسد. 

متیو فابیان مدیر تحقیقات و بینش‌ های صنعتی در شرکت Transunion Canada در این باره گفت: «در حالی که تعداد مصرف‌کنندگانی که دارای مانده اعتباری بالاتری هستند در تمام سطوح ریسک افزایش یافته است، اما مصرف‌کنندگان درجه دوم که پرخطرترین بخش در زمینه اعطای وام محسوب می شوند، نرخ رشد سالانه 8.9 درصدی را تجربه می کنند که در نوع خود قابل توجه است». 

کانادایی ها شکاف اعتباری را با اعتبار پر می کنند

تقاضای اعتباری در کانادا همچنان بالاست. آمارها نشان می دهند که درخواست های اعتباری در سه ماهه دوم 2023 در مقایسه با سه ماهه مشابه سال گذشته، 17 درصد افزایش یافته است.

افزایش تقاضای اعتبار در وهله اول به افزایش هزینه های زندگی و نرخ های بالاتر بهره، نسبت داده می شود. بارها و بارها شنیده‌ایم که وقتی درآمد افراد با هزینه‌ های زندگی آنها مطابقت نداشته باشد، این تفاوت با اعتبار جبران می‌شود. در این صورت شکافی در وضعیت مالی افراد به وجود می آید که با گذشت زمان عمیق تر می شود.

چندین سال است که بدهی بالا به ریسک اصلی مالی خانواده های کانادایی تبدیل شده است. در سال 2020 با هجوم پول ارزان به بازارهای اعتباری برای تحریک سرمایه گذاری ها و تحریک وام های رهنی، این مشکل بدتر شد. اکنون با پایان یافتن این دوران، تنها این ریسک نیست که وضعیت مالی خانواده های کانادایی را تهدید می کند. زیرا اکنون تقاضای مازاد ناشی از بانک مرکزی کانادا (BoC) نیز باعث بدتر شدن اوضاع شده است.

هر دو این عوامل باعث افزایش تعداد وام گیرندگان درجه دوم می شوند. 

آیا وام دهندگان ریسک فنی بیشتری را متقبل می شوند؟

با کمال تعجب، وام دهندگان علاقه زیادی به پذیرش ریسک بیشتر دارند. این کاملا قابل انتظار است، زیرا تعداد وام گیرندگان درجه دوم به شدت در حال افزایش است. 

به نظر می رسد که نرخ های بالاتر بهره برای سرکوب اعتبار طراحی شده اند. با این وجود فابیان در این مورد می گوید: «با وجود اینکه وام ‌دهندگان در ایجاد تعادل در استراتژی‌ های ریسک خود در شرایط کلان اقتصادی فعلی، یک روند ثابت و بدون تغییر را در پیش گرفته اند، اما این شرایط هنوز هم برای بسیاری از کانادایی ها استرس زاست. زیرا ترازها رشد می کنند و همین باعث افزایش حداقل پرداختی ها می شود».

او معتقد است که وام ‌دهندگان باید استراتژی رشد خود را با تمرکز بر مصرف‌ کنندگان تاب آور و کمک به افرادی که در برابر شوک ‌های اقتصادی آسیب ‌پذیر هستند، تدوین کنند.

زیرا اعتبار غیر معمول و کاهشی، می تواند منجر به کاهش سریع تقاضای مصرف کننده شود. در صورت بروز رکود، محدودیت شدیدتر اعتباری، باعث تقویت شوک های منفی می شود و این برای هیچ کدام از طرفین مطلوب نیست. 

علاوه بر این در هنگام بروز شوک اقتصادی، تاریخ ثابت کرده که سرمایه‌ گذاران از نظر رفتاری بسیار عجیب تر از وام گیرندگان درجه دوم هستند. این در حالی است که همیشه در این گونه مواقع انگشت اتهام به سمت وام گیرندگان درجه دوم نشانه می رود. 

تحقیقات مختلف نشان داده اند سرمایه گذارانی که بدهی زیادی بالا می آورند با استفاده از وام ‌دهنده‌ های درجه دوم، عامل تشدید رکود هستند. زیرا وام گیرندگان درجه دوم همیشه در یک رکود دائمی زندگی می کنند. آنها به زور خرج شان را به دخل شان می رسانند و نا امنی شغلی و مسکن، مسایلی هستند که آنها هر روزه با آنها دست و پنجه نرم می کنند. به عبارت دیگر، تمام زندگی آنها فقط یک رکود بزرگ و طولانی است. به همین دلیل رکود اقتصادی بیشتر به سرمایه گذاران آماتوری که بدهی زیادی بالا آورده اند و برای تغییر شرایط بازار آماده نیستند، شوک وارد می کند!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید