مقالاتمقالات اجتماعی

رد شدن درخواست تورنتو برای جرم‌زدایی همراه داشتن مواد مخدر توسط اتاوا؛ تصمیم درست یا غلط؟ 

به قلم: شاکه آیوازیان – ایده جرم زدایی از همراه داشتن مواد مخدر برای مصرف شخصی در تورنتو، حداقل از سال 2018  مطرح بوده و هدف آن کاهش انگ و اتخاذ رویکرد بهداشتی و نه کیفری برای مقابله با بحران مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر ذکر شده است. 

شهرداری تورنتو اوایل سال 2022 درخواست خود برای معافیت تحت قانون کنترل دارو و مواد مخدر را به وزارت بهداشت و درمان کانادا ارائه و در مارچ 2023 آن را به روزرسانی کرد. این درخواست اخیرا و پس از اینکه بریتیش کلمبیا از اجرای برنامه جرم‌زدایی همراه داشتن مواد مخدر برای مصرف شخصی انصراف داد، مجددا مورد توجه قرار گرفت. 

آژانس بهداشت عمومی تورنتو  و شهرداری در درخواست خود خواهان مصونیت قضایی جوانان – حتی افراد زیر 18 سال – و همچنین بزرگسالان مصرف کننده دارو و مواد مخدر بود. طبق نتایج نظرسنجی سال 2019 توسط  انجمن سلامت روان کانادا (CAMH)، حدود 11 درصد از دانش آموزان مقطع 7 تا 12 در انتاریو، به مصرف نوعی مواد مخدر (غیر دارویی) طی یک سال قبل از آن اعتراف کردند. در فاصله سال های 2019 تا 2021 هشت فرد 12 تا 17 ساله در اثر اوردوز یا مصرف بیش از حد مواد مخدر جان خود را از دست دادند. 

دکتر آیلین دی ویلا، پزشک ارشد و مدیر آژانس بهداشت عمومی تورنتو که از حامیان جرم‌زدایی همراه داشتن مواد مخدر برای مصرف شخصی است، در توجیه عمومیت دادن معافیت به تمامی گروه های سنی، گفت: باید اطمینان حاصل کنیم که حتی به جوان ترین اعضای جامعه ما، نه از دریچه عدالت کیفری، بلکه از دریچه بهداشتی و سلامتی، نگاه می شود.  

حامیان جرم‌زدایی، از جمله شهردار و مایرون دمکیو رئیس پلیس تورنتو، می گویند این اقدام مانع عرضه مواد مخدر خیابانی خطرناک نمی شود، اما می تواند موانعی که بر سر راه معتادان برای دسترسی به خدمات حمایتی وجود دارد را برچیند و از مرگ و میر آنها در اثر مصرف بیش از حد، جلوگیری کند.  

بهداشت عمومی تورنتو 733 مورد مرگ مشکوک مرتبط با مواد مخدر را در سال 2023 گزارش کرد که شامل 523 مورد مرگ ناشی از مصرف مواد افیونی حاوی فنتانیل بود. 

از ابتدای طرح این درخواست از سوی شهرداری تورنتو، دولت محافظه کار پیشروی انتاریو مخالفت خود را با آن ابراز نمود. سیلویا جونز، وزیر بهداشت و درمان انتاریو درخواست شهرداری تورنتو را فاجعه بار توصیف کرد. دولت استانی می گوید جرم‌زدایی، رفتارهای خطرناک – مصرف علنی مواد مخدر- را در فضاهای عمومی تشویق کرده، افراد بی ‌گناه را قربانی می ‌کند و توانایی مجریان قانون برای محافظت از جوامع را تضعیف می ‌کند.

جونز در عین حال اذعان داشت شهرداری ها اختیار قانونی ارائه چنین درخواستی از دولت فدرال را دارند و به موافقت یا تاییدیه دولت استانی نیاز ندارند. 

اقدام اخیر دولت استانی بریتیش کلمبیا برای جرم انگاری مجدد همراه داشتن مواد مخدر در فضاها و اماکن عمومی مانع بزرگی در مسیر تحقق معافیت در تورنتو ایجاد کرده است.  

دولت فدرال که از چندین هفته قبل از سوی محافظه کاران فدرال و دولت انتاریو برای رد درخواست تورنتو تحت فشار قرار گرفته بود، بالاخره تصمیم نهایی خود را اعلام و با درخواست تورنتو برای جرم‌زدایی مخالفت کرد. یارا ساکس، وزیر سلامت روان و اعتیاد کانادا، گفت: به تشخیص دولت فدرال جرم‌زدایی از سلامت و امنیت عمومی محافظت نمی کند. دولت فدرال همچنین نگرانی هایی درباره توانایی مجریان قانون برای اجرای مدل پیشنهادی دارد. 

***

با توجه به آنچه گفته شد، این پرسش مطرح می شود که سیاست جرم‌زدایی از همراه داشتن مواد مخدر برای مصرف شخصی چه تاثیری در جامعه خواهد داشت؟ آیا تجربه بریتیش کلمبیا در اجرای آزمایشی آن و سپس تجدیدنظر در آن قبل از پایان دوره آزمایشی، برای زیر سوال بردن اهداف ادعایی معافیت یا جرم‌زدایی کافی نیست؟ 

دولت انتاریو در حال حاضر در پیشبرد مخالفت خود با جرم‌زدایی موفق بوده است. مسلما هیچ کس در لزوم حمایت بیشتر و بهتر از معتادان تردید ندارد. اما راه ها و سیاست های بهتر و کارآمدتری برای حمایت بیشتر از معتادان به جای به خطر انداختن امنیت و مجاز انگاشتن مصرف علنی مواد مخدر در اماکن عمومی وجود دارد. نظر شما چیست؟ 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید