مقالاتمقالات اجتماعی

رایج شدن استفاده از مواد مخدر هنگام رانندگی بعد از قانونی شدن

یافته ها نشان می دهد که رانندگی با حشیش در میان افرادی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند رایج است. این امر شایع تر از رانندگی با الکل است.  اداره آمار کانادا در گزارش ژوئن 2023 اعلام کرد: نرخ جرایم رانندگی با مواد مخدر از سال 2017 تا 2020 105 درصد افزایش یافته است و از 9 تخلف به 19 تخلف در هر 100000 نفر جمعیت،  رسیده است. علاوه بر این، آمارهای اخیر نشان می دهد که تعداد حوادث رانندگی ناشی از  مصرف مواد مخدر  از سال 2019 تا 2020 19 درصد افزایش یافته است. دولت 161 میلیون دلار در طی پنج سال برای تقویت آموزش افسران مجری قانون در خط مقدم در نحوه تشخیص علائم و نشانه‌های رانندگی در حین مصرف مواد مخدر و ایجاد ظرفیت اجرای قانون در سراسر کشور سرمایه‌گذاری کرد.

 با توجه به قانون جدید، پلیس ابزارهای اضافی برای شناسایی رانندگی مصرف کننده مواد مخدر در دسترس دارد. در مورد اعتیاد به حشیش می توان گفت درک میزان وابستگی این ماده در میان افراد مصرف کننده بسیار کم است. بسیاری از افراد مصرف کننده  در ابتدا احساس می کنند که وابسته نیستند و می توانند مصرف حشیش را در هر مقطع زمانی متوقف کنند. آن‌هایی که احساس می‌کردند وابسته هستند، هیچ نگرانی در مورد سطح وابستگی خود نداشتند و به این اشاره کردند که مزایای حشیش بیشتر از خطرات آن است.  این گزارش اولین گزارشی بود که به سنگین ترین مصرف کنندگان ماری جوانا – کسانی که  به صورت روزانه حشیش مصرف می کنند، توجه می کرد. اگر این تحقیق صورت نمی گرفت و اطلاع رسانی لازم در زمینه انجام نمی شد مصرف حشیش در کانادا بسیار بیشتر از فعلی بود. به عنوان مثال،  یک نظرسنجی در  کشور کانادا  توسط موسسه کانابیس در سال 2023  انجام شد که نشان داد 25 درصد از کانادایی‌هایی در سال گذشت به صورت روزانه  از حشیش استفاده کرده‌اند. 

 به همین دلیل است که مقررات جدید قانون در سال 2018 برای جرم انگاری رانندگی با سطوح ممنوعه برخی مواد مخدر در خون، بیشتر شدن مجازات ها و ارائه ابزار و وسایل اضافی به مجریان قانون برای شناسایی و جلوگیری از رانندگی  مصرف کننده مواد مخدر وضع شد.  اتخاذ سیاست جدید، تقویت تحقیقات و افزایش آگاهی عمومی در مورد خطرات ناشی  از مضرف مواد مخدر در حین رانندگی نیز در دستور کار قرار گرفت. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید