مقالاتمقالات اجتماعی

راهکارهایی برای عبور از بحران های زندگی

تقریبا همه ما دورانی را در زندگی خود به یاد می آوریم که مجبور شده ایم بحرانی را پشت سر بگذاریم؛ در واقع می توان گفت که بحران ها با زندگی آدمیزاد گره خورده اند و خواه ناخواه بخشی از زندگی او به شمار می آیند. به همین دلیل همان طور که ما برای رویارویی با باران و سرما، خود را با چتر و لباس گرم مسلح می کنیم، باید با مسلح کردن خود به راهکارهای روانشناسانه، خودمان را برای مقابله با بحران هایی که لاجرم در زندگی مان به وجود می آیند، آماده کنیم. در ادامه نگاهی به برخی از این راهکارها می اندازیم.

آیا اتفاقات بد قبلی را کنار می گذارید تا اتفاقات جدیدی برایتان رقم بخورد؟

شاید خیلی ها از مار خوش شان نیاید و حتی با فکر کردن به مارها، وحشت به وجودشان رسوخ کند. اما حقیقت این است که گاهی اوقات لازم است ما نیز مانند مارها پوست اندازی کنیم. به همین دلیل گاهی اوقات باید بپذیریم که رفتن افراد از زندگی ما و یا از دست دادن بخشی از مال و اموا‌ل‌مان، راهی برای پوست اندازی و تجربه جهانی جدید است.

در این گونه مواقع کافی است کمی دقیق شوید. در بیشتر اوقات لایه جدیدی از خود شما و پتانسیل ها و امکاناتی که در اطراف شما قرار دارند، خود را نشان می دهد. پس بر روی عادات، افراد، فرصت ‌ها، تجربیات، نگرش ‌ها، الگوهای فکری یا منابعی که در دنیای جدید شما ظاهر می ‌شوند، تمرکز کنید.

فراموش نکنید که پوست اندازی برای مارها هم آسان نیست، اما همین کار سخت باعث می شود که آنها ظاهری جدید و زیبا را تجربه کنند. 

لذت های ساده را بشناسید، درک کنید و بخش بیشتری از زندگی خود را به آنها اختصاص دهید.

در بحران های زندگی، تمرکز بر لذت های کوچک، باعث می شود که فرد در لحظه زندگی کند و کمتر به چالشی که با آن دست و پنجه نرم می کند، فکر کند. این لذت های ساده برای بعضی ها، مراقبت از دیگران و برای برخی دیگر، توجه بیشتر به سلامتی و زیبایی خود است.

به خود یادآوری کنید که این لذت ‌های ساده، چیزهایی هستند که هر روز انتظار شما را می کشند. شاید این لذت ساده از دید شما، نوشیدن چای مورد علاقه‌تان یا تماشای طلوع آفتاب باشد.

این لذت های ساده به تعادل انرژی شما کمک می کنند و به شما یادآوری می کنند که همه چیز در زندگی شما در حال حاضر سخت نیست.

دیدگاه خود را تغییر دهید، انعطاف‌پذیر باشید و با مسائل، متفاوت برخورد کنید.

این چیزی است که در بحران های زندگی مجبور به انجام آن می شویم، البته با اکراه. گاهی اوقات شما دوست ندارید به گونه ‌ای متفاوت با مسایل مالی برخورد کنید؛ به عنوان مثال شاید برایتان چندان آسان نباشد که سفر تفریحی که مدت هاست برای آن برنامه ریزی کرده اید را لغو کنید، اما بهتر است در این گونه مواقع، قبل از اینکه واقعا مجبور شوید و با اکراه تصمیم بگیرید، دست به کار شوید و دیدگاه خود را نسبت به مسایل تغییر دهید. خیلی زود متوجه می شوید وقتی که با مسایل متفاوت برخورد می کنید، نتایج متفاوتی هم می گیرید و فرصت هایی را شناسایی می کنید که تا قبل از این، هرگز به آنها توجه نکرده بودید.

اگر تا قبل از این همیشه بعد از ظهرهای جمعه را با مادرتان می گذراندید و اکنون مادرتان فوت کرده است، بهتر است به جای اینکه روی صندلی پارک بنیشینید و زانوی غم بغل بگیرید، راه دیگری را برای لذت بردن از شنبه های خود پیدا کنید. به عنوان مثال می توانید این زمان را به یکی از دوستان‌تان اختصاص دهید و یا از آن برای ورزش و تماشای برنامه های سرگرم کننده استفاده کنید. 

گاهی اوقات همین تغییر نگرش های ساده، پشت سر گذاشتن بحران را برای ما بسیار آسان تر می کنند. 

بخشی از زمان، انرژی و افکار خود را روی قسمتی از زندگی خود متمرکز کنید که در حال حاضر بحرانی نیست.

معمولا بحران های زندگی بخش زیادی از ذهن و قلب ما را تسخیر می کنند. هر چند این روند طبیعی است، اما باید بخشی از ذهن و فکر خود را از این فضا و حال و هوا دور نگه دارید. زیرا در این صورت راحت تر می توانید احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنید و حتی انگیزه ایجاد تغییراتی را در زندگی خود پیدا می کنید. فراموش نکنید که حتی بحران های زندگی هم به استراحت نیاز دارند.

گاهی اوقات شما بر روی بحران یا عامل به وجود آورنده آن، هیچ گونه کنترلی ندارید؛ اما فراموش نکنید که شما همیشه می توانید بر روی خودتان کنترل داشته باشید. 

گاهی اوقات تنها صبر و استقامت و امید می تواند به زندگی ما معنا ببخشد. پس در بحران های زندگی به نقاط قوت زندگی خود نیز فکر کنید. بخشی از وقت خود را صرف انجام فعالیتی کنید که دوست دارید، با کسی باشید که دوستش دارید، یا به این فکر کنید که چقدر در بخشی از زندگی خود پیشرفت کرده اید. این کار باعث افزایش استقامت عاطفی شما می شود و به شما توانایی لازم برای مقابله با بحران های زندگی را می دهد.

به یاد بحران هایی بیفتید که پیش از این، پشت سر گذاشته اید.

یکی از فواید اصلی گذشت عمر و پیر شدن، این است که فرد تجربیات زیادی در زندگی دارد و قطعا در گذشته بحران هایی را از سر گذرانده است. 

پس در این گونه مواقع بد نیست به یاد بحران هایی بیفتید که پیش از این از سر گذرانده اید. این کار دو حسن دارد، اول اینکه به شما ثابت می کند که توانایی عبور از بحران های زندگی را دارید و دوم اینکه شما را به یاد راهکارهایی می اندازد که برای مقابله با این بحران ها، از آنها کمک گرفته اید. 

امیدواریم این راهکارها بتوانند در پشت سر گذاشتن بحران های زندگی به شما کمک کنند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید