علم و دانش

راز علاقه شما به قهوه ممکن است در ژن های شما نهفته باشد

آیا عاشق قهوه هستید؟ این ممکن است به DNA شما مربوط باشد.  قهوه یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی ها در جهان است که 60 تا 85 درصد اروپایی ها و آمریکایی ها حداقل یک فنجان در روز می نوشند. اما قهوه برای همه مناسب نیست و بسیاری از مردم نمی توانند طعم تلخ آن را تحمل کنند.

پس چرا بعضی از ما اینقدر دیوانه این نوشیدنی هستیم؟ 

در یک مطالعه جدید که در مجله  Neuropsychopharmacology منتشر شده است، محققان دانشکده پزشکی و دندانپزشکی Schulich در دانشگاه وسترن انتاریو و دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو حجم زیادی از داده های ژنتیکی و همچنین مصرف قهوه گزارش شده توسط خود را بررسی کردند تا بدانند آیا رابطه واضحی بین DNA و مصرف قهوه وجود دارد یا خیر.

تجزیه و تحلیل نهایی شامل داده‌ های Biobank بریتانیا و همچنین داده‌ های مستقر در ایالات متحده از شرکت تشخیص DNA 23andMe بود. محققان پس از انجام تجزیه و تحلیل خود، پیوندهای واضحی بین انواع ژنتیکی خاص و مصرف قهوه پیدا کردند. اما بسیاری از این گونه های ژنتیکی با افزایش خطر چاقی و سوء مصرف مواد نیز مرتبط بودند.

محققان نوشتند: علیرغم شواهد فنوتیپی قبلی مبنی بر اینکه مصرف قهوه فواید سلامتی دارد، ما ارتباط ژنتیکی را بیشتر با پیامدهای نامطلوب در گروه ‌های آمریکایی و بریتانیایی، به‌ ویژه در ویژگی های مرتبط با چاقی پیدا کردیم.

کافئین پرمصرف‌ ترین ماده روان ‌گردان در سراسر جهان است، بنابراین همبستگی بین ژن‌ های مرتبط با مصرف قهوه و ژن‌ های مرتبط با سوء مصرف مواد شاید تعجب‌ آور نباشد.

محققان می‌ گویند: این باور عمومی وجود دارد که استفاده از یک ماده خطر استفاده از ماده دیگر را افزایش می ‌دهد و عوامل ژنتیکی مشترکی برای هر گونه مصرف وجود دارد. به نظر نمی رسد قهوه از این امر مستثنی باشد.

هرچند این یافته‌ ها به شدت بر داده‌ های خود گزارش ‌شده تکیه دارند. با این حال، این مطالعه بینش ‌های جالبی را در مورد رابطه بین DNA و رفتار ما ارائه می ‌دهد و یک ارتباط بالقوه بین DNA و مصرف قهوه را پیشنهاد می‌ کند. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید