اخباراخبار جهان

دیزنی حق نشر انحصاری میکـــی مــــاوس را از دست می دهد 

با پایان یافتن اعتبار قرارداد مالکیت معنوی 95 ساله در سال 2024، کمپانی دیزنی تا دو سال دیگر، حق نشر انحصاری نمادین ترین شخصیت کارتونی خود را از دست می دهد. 

تحت قانون Copy Right آمریکا، مالکیت معنوی آثار هنری 95 سال پس از اولین انتشار آن منقضی شده و اثر هنری در دسترس عموم قرار می گیرد. 

میکی ماوس اولین بار در دهه 1920 رونمایی شد و به نماد دیزنی و هم به یکی از شناخته شده ترین شخصیت های انیمیشن جهان تبدیل گردید. پس از ظهور او در سال 1928، حق نشر انحصاری دیزنی به مدت 56 سال تضمین شد، اما با نزدیک شدن به دوران انقضا، دیزنی مالکیت معنوی خود را به 75 سال و سپس در سال 1998 به 95 سال افزایش داد. 

در حال حاضر مشخص نیست که آیا دیزنی قصد انجام حرکتی دیگر در سال 2023 برای تمدید مالکیت معنوی دارد یا خیر. 

پس از انقضای حق چاپ، هر فرد در صورت تمایل و بدون نیاز به کسب مجوز یا پرداخت وجه، می تواند از نام و تصویر این شخصیت محبوب استفاده کند. 

دانیل مایدا از دانشکده حقوق UCLA گفت عموم مردم اجازه خواهند داشت خط داستانی جدیدی را برای میکی بسازند، اما اگر بیش از حد شبیه نسخه اصلی دیزنی باشد، ممکن است با ادعای حق چاپ مواجه شوند.

لازم به یادآوریست که فیلم کارتونی Steamboat Willie که 18 نوامبر 1928 به نمایش درآمد، جزو اولین کارتون هایی بود که از صدا و موسیقی هماهنگ استفاده کرد. همین فیلم بود که میکی را به یک ستاره تبدیل کرد. او پس از آن در بیش از 130 فیلم در کنار دوست دخترش مینی، سگش پلوتو و دوستانش دانلد داک و گوفی ظاهر شد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید