اخباراخبار کانادا

دیدگاه منفی ایرانیان ساکن وینیپگ نسبت به ادعای عفو هزاران معترض در ایران

به گزارش ایران جوان و به نقل از cbc ایرانیان ساکن وینیپگ می گویند که ادعای رئیس قوه قضائیه ایران مبنی بر عفو هزاران نفر از دستگیرشدگان اعتراضات اخیر را باور نمی کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس غلامحسین محسنی اژه ‌ای رئیس قوه قضاییه ایران، روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از ۲۲ هزار نفر از دستگیرشدگان اعتراضات اخیر در ایران مورد عفو قرار گرفته‌اند.

اما هیچ نهاد مستقلی تاکنون عفو دسته جمعی این افراد را تائید نکرده است و برخی از ایرانیان ساکن وینیپگ، با دیده تردید به این موضوع نگاه می کنند.

سعیده میرزایی دانشجوی دکترای دانشگاه منیتوبا، با خنده تلخ به این اعلامیه واکنش نشان داد و گفت: «این اقدامات رژیم نخ نما هستند، زیرا با وجود اینکه قبلا اعلام کرده بود معترضان را مورد عفو قرار داده است، اما خیلی زود دوباره آنها را دستگیر کرد.

حقیقت این است که این افراد هیچ گاه واقعا مورد عفو قرار نمی گیرند، برخی از آنها فقط برای چند روز بیرون هستند و دوباره دستگیر می شوند».

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از اژه ای اعلام کرد که آزادی این افراد به پیشنهاد علی خامنه ای و پیش از ماه رمضان صورت می گیرد.

رئیس قوه قضاییه گفت که در مجموع در رابطه با وقایع اخیر در ایران 82656 زندانی شده اند و قرار است 22628 نفر از این افراد مورد عفو قرار بگیرند. او گفت که افراد مورد عفو قرار گرفته جنایات خشونت آمیز مرتکب نشده اند. اظهارات او تلویحا نشان می دهند که احتمالا تعداد افراد بازداشت شده بسیار بیشتر از این است.

در ادامه گزارش cbc آمده است که رژیم جمهوری اسلامی در ماه فوریه اذعان کرد که ده‌ ها هزار نفر را در رابطه با اعتراضات اخیر بازداشت کرده است.

میرزایی گفت: «البته که معلوم است اینها عفو واقعی نیستند،عفو واقعی زمانی است که همه زندانیان آزاد شوند؛ به نظر من هیچ عفوی در کار نیست». 

آرین آرین پور رئیس جامعه ایرانیان منیتوبا، این اطلاعیه را ظالمانه خواند. او گفت افراد زیادی را می شناسد که در گذشته توسط رژیم عفو شده و سپس دوباره دستگیر شده اند.

او در این باره گفت: «وقتی کسی مورد عفو قرار می گیرد، دوباره به خاطر همان اتهامات احضار نمی شود. در حالی که این اتفاق در ایران به کرات رخ می دهد. رژیم می خواهد با این عفو به اصطلاح خودنمایی کند، اما حقیقت این است که هیچ عفوی در کار نیست».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید