اخباراخبار کانادا

دکتر جردن پیترسون، روانشناس جنجالی کانادایی،  مجبور به ترک توییتر شد

پس از اینکه دکتر جردن پیترسون، در یک توییت گفت، مدل سایز بزرگ روی جلد مجله Sports Illustrated زیبا نیست، با خشم و انتقاد شدید کاربران توییتر قرار گرفت و در نتیجه آن را ترک کرد.

پترسون، 59 ساله، که به دلیل موضع ‌گیری ‌هایش علیه نزاکت سیاسی و ایدئولوژی‌ های ووک یا تبعیض معروف است، روز دوشنبه در مورد آخرین ستاره روی جلد مجله، یومی نو، نظر خود را در توییتر به اشتراک گذاشت و تصویری از یکی از ژست های این مدل 36 ساله منتشر کرد و نوشت: شرمنده، اما زیبا نیست. هیچ چیز نمی تواند نظر من را عوض کند.

چند ثانیه پس از انتشار این توییت، پترسون با خیل عظیمی از انتقادات کاربران مواجه شد. بسیاری از کاربران، ظاهر خود او را مورد هدف قرار دادند و برخی دیگر او را عوضی و دمدمی مزاج خطاب کردند. 

آخرین موارد از سلسله جنجال ها و رسوایی های دکتر پترسون: 

سال 2016: مخالفت با این قانون کانادا که تبعیض بر اساس هویت یا رفتار جنسیتی را ممنوع می کرد؛ با این ادعا که این قانون، آزادی بیان را به خطر می اندازد.

سال 2017: ادعا کرد که ایده برتری افراد سفیدپوست (نژاد سفید) بر سایر نژادها کاملا مذموم است. این به معنی نیست که سفیدپوست ها ممتاز و برتر نیستند اکثر مردم از این امتیاز برخوردار هستند.

سال 2018: به کانال 4 شبکه تلویزیونی بریتانیا گفت، مردان در حین بحث در مورد مشکلات مرد بودن نباید عصبانیت به خرج دهند و باید مسئولیت پذیر باشند. همچنین ادعا کرد که شکاف دستمزد جنسیتی فقط به دلیل جنسیت نیست.

سال 2019: پس از اینکه مجموعه سخنرانی های ده قسمتی او با واکنش ها و انتقادات شدید مواجه شد، دانشگاه کمبریج بورسیه پترسون را لغو کرد.

سال 2020: میخائیلا، دختر پترسون افشا کرد که پدرش به خاطر وابستگی شدید به داروهای ضد اضطراب بنزودیازپین، در روسیه بستری شده است. او ادعا کرد که به خاطر سیستم پزشکی غرب، نزدیک بود چند بار بمیرد….

اواخر سال 2020: کارکنان Penguin Random House Canada درصدد این بودند تا جلوی انتشار کتاب <فراتر از نظم: 12 قانون دیگر برای زندگی> را بگیرند، زیرا پترسون را نماد تفوق سفیدپوستان بر نژادهای دیگر می دانستند.

سال 2021: به ساندی تایمز گفت که به دلیل وابستگی شدید به بنزودیازپین دست به خودکشی زده و وقتی در بیمارستان روسیه بستری بوده در معرض خواب مصنوعی قرار گرفته است.

یک نفر زیر توییت دکتر پترسون که مدل روی جلد را به تمسخر گرفته بود، نوشت: پسر، تو خودت شبیه یه اسکلتی که توی مایونز غلتونده باشن و یکم پرز روی سرش ریخته باشن. تو در جایگاهی نیستی که بخوای در مورد ظاهر یه نفر دیگه نظر بدی، معتاد زوار در رفته!

بقیه کاربران نیز با کپی کردن توییت این روانشناس به همراه عکسی از خود او، سناریو را علیه او تغییر دادند. 

در ابتدا پترسون از سلاح های خاص خود استفاده کرد و کاربران را به باد انتقاد گرفت، و اصرار داشت اثبات کند که نشان دادن یک زن با سایز بزرگ روی جلد مجله لباس شنا Sports Illustrated، یک تغییر آگاهانه و منفی گرایانه توسط افراد سیاسی بوده است.

او در توییت دیگری گفت: این کار یک تلاش آگاهانه برای تغییر و بازسازی مفهوم زیبایی است، با تکیه بر این فلسفه احمقانه که برتری ها و رجحان ها را تغییر دهند.

پس از انتقادات شدید از پترسون، او اعلام کرد توییتر را ترک خواهد کرد. 

او نوشت: در هیچ جایی مثل اینجا نمی توان این حجم از توهین ها را تجربه کرد. من دوست دارم افرادی را که می شناسم، دنبال کنم اما به گمانم ساختار این پلتفرم، خطرناک و دیوانه کننده است. بنابراین به کارکنانم گفتم رمز عبورم را عوض کنند تا از وسوسه دور شوم و یک بار دیگر اینجا را ترک می کنم. اگر چیزی برای گفتن داشته باشم، یا مقاله می نویسم یا ویدیو می سازم؛ علی‌ رغم اصرار او مبنی بر خروج از توییتر، حساب پیترسون همچنان فعال است و حتی پس از این ادعا که دیگر از این رسانه‌ اجتماعی استفاده نخواهد کرد، اما همچنان به توییت زدن ادامه می دهد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید