مقالاتمقالات اجتماعی

دو نوجوان قربانی تعرض جنسی در پرواز می گویند ایر کانادا و ایر ترانزت کمکی به آنها نکردند

 

 

دو نوجوان، از جمله یک دختر 14 ساله که اواخر آگوست به تنهایی سفر می کرد و در کنار یک مرد غریبه نشسته بود، می گوید توسط این مرد مورد دست درازی جنسی قرار گرفت، اما نه تنها شرکت هواپیمایی کمک چندانی به او نکرد، بلکه در یک مورد مانع تلاش خانواده او برای دریافت پاسخ شد. 

این در حالیست که ایر ترانزت می گوید خدمه هر گونه اطلاع خود از آن حادثه را انکار کرده اند. 

مادر این نوجوان برای آسودگی خیال خود، دخترش را برای سفر بدون همراه نزد Air Transat  ثبت نام کرده بود. این دختر به خبرنگار Go Public سی بی سی نیوز، گفت: در ابتدا این مرد رفتار دوستانه ای داشت و حتی با من روی صفحه مانیتور روی صندلی جلو، بازی کامپیوتری کرد و سنم را پرسید. اما دو ساعت پس از پرواز 10 ساعته، وقتی پرسید آیا می خواهم اندام تناسلی اش را ببینم، اوضاع تغییر کرد. 

قربانی می گوید: نمی دانستم چگونه پاسخ بدهم. وقتی به نظر رسید این مرد به خواب رفته است، من هم خوابیدم. تا زمانی که از خواب بیدار شدم و احساس کردم مرا لمس می کند. او روی من خم شد و شروع به نوازش بازویم کرد. سعی کردم به سمت دیگر بروم و دور بشوم. اما او متوقف نشد و در نهایت سینه ام را گرفت و لبخند زد. 

قربانی به یک صندلی دیگر نقل مکان کرد و به مهماندار هواپیما جزئیات را گفت. اما نام مهماندار را یادداشت نکرد. زمانی که هواپیما بر زمین نشست، هیچکس از ایر ترانزت به مادر قربانی چیزی نگفت. در حالی که  مادر مجبور به امضای مدرکی دال بر سالم تحویل گرفتن دخترش شد. 

مادر قربانی می گوید: آنها دختر 14 ساله را به حال خود رها کردند… این غیرقابل قبول است. 

ایر ترانزت پس از شکایت مادر تحقیقات داخلی خود را آغاز کرد، اما آگاه بودن خدمه پرواز از این واقعه را منکر شد. 

جنین بنت، وکیل و استاد رشته حقوق در دانشگاه بریتیش کلبمیا که بر خشونت جنسی تمرکز دارد می گوید: شرکت می بایست با دختر یا مسافر دیگر صحبت می کرد، اما اینچنین نکرد. 

ایر ترانزت در پاسخ به پیگیری های Go Public  با استدلال بر حساسیت موضوع، از ارائه خط مشی و رویه رسمی خود در رسیدگی به گزارشات مشابه در حین پرواز خودداری کرد. 

اما یک کارشناس می‌ گوید شرکت‌ های هواپیمایی بایستی سیاست ها و رویه های خود را عمومی کنند. 

الیزابت جگلیس، روانشناس بالینی مستقر در آمریکا  گفت: در حالت ایده‌ آل، بایستی سیاست ها و رویه های مشابهی در صنعت هواپیمایی داشته باشیم تا در صورت وقوع چنین اتفاقی، همه بدانند چگونه آن را گزارش و رسیدگی کنند. 

در یک مورد مشابه، یک جوان 19 ساله ادعا کرد در پرواز Air Canada  از ونکوور به تورنتو در ماه جون، مورد تعرض جنسی قرار گرفت و شرکت کمک چندانی به وی نکرد. او ادعا کرد مردی که در صندلی کناری نشسته بود، در حالی که تظاهر به خواب می کرد، بارها دستش را روی ران و پاهایش گذاشت. این دختر جوان صندلی خود را ترک و موضوع را با گریه به مهماندار گزارش کرد. مهماندار مورد را یادداشت و با مرد مسافر و شاهدان احتمالی گفتگو کرد. اما این مرد هر گونه تخلف را انکار کرد. زوج صندلی مجاور نیز ادعا کردند چیزی ندیده بودند. قربانی جوان می گوید: احساس ناتوانی می کردم. وقتی هواپیما نشست و پدرم را دیدم، موضوع را به او گفتم و او مرا مستقیما به پلیس ناحیه پیل برد تا شکایت کند. 

پدر قربانی دو هفته پس از این حادثه با چهار مدیر ارشد ایر کانادا تماس گرفت و به دنبال دریافت پاسخ برآمد، اما سوالات او بدون جواب باقی مانده اند. 

ایر کانادا نیز مانند شرکت ایر ترانزت، رویه های رسمی خود را به اشتراک نمی گذارد، اما تاکید دارد که پروتکل رعایت شده و قربانی فورا به صندلی دیگری منتقل شد. 

هر دو شرکت هواپیمایی، یعنی ایر ترانزت و ایر کانادا می گویند ایمنی مسافران در اولویت است و خدمه پرواز آنها در مورد نحوه برخورد با تجاوزات جنسی در پرواز آموزش دیده اند. اما هیچ کدام به سوالات خاص در مورد نحوه آموزش کارکنان خود برای پاسخگویی به این موارد پاسخ ندادند. هرچند ایر ترانزت می گوید در حال بررسی تغییرات احتمالی در نحوه مدیریت مسافران خردسال بدون همراه است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید