اخباراخبار جهان

دولت چین از تازه عروسان خواست یک سال بعد از ازدواجشان حتماً باردار شوند.

برخی از زنان چینی که تازه ازدواج کرده اند می گویند که تماس هایی از مقامات این کشور دریافت کرده اند، مبنی بر اینکه آیا باردار شده اند یا خیر؟ زیرا دولت پکن به دنبال افزایش نرخ زاد و ولد این کشور است.

اخیرا اعلام شده که مقامات چینی یک کمپین دولتی برای افزایش نرخ زاد و ولد در این کشور راه اندازی کرده اند و به عنوان بخشی از این کمپین، به زنانی که به تازگی ازدواج کرده اند تلفن می‌زنند و از آنها می خواهند که پس از ازدواج سریعا صاحب فرزند شوند. اخیراً پستی در این راستا در شبکه اجتماعی چینی Weibo به اشتراک گذاشته شد، هزاران نفر در بخش نظرات این پست اعلام کردند که از سرویس‌های بهداشتی محلی به آنها زنگ زده شده و از آنها پرسیده اند که آیا باردار شده اند یا خیر.

یکی از کاربران، تجربه یکی از همکارانش را در پاسخ به تماس مرکز دولتی خدمات بهداشتی زنان شهر نانجینگ شرح داد، او گفت: «یکی از مقامات به همکار او گفته است که دولت محلی می خواهد زنان تازه ازدواج کرده، ظرف مدت یک سال پس از ازدواج باردار شوند و قصد دارند هر سه ماه یکبار وضعیت زنان تازه ازدواج کرده را از این جهت مورد بررسی قرار دهند».

کاربران دیگری نیز اعلام کردند که تماس های مشابهی دریافت کرده اند، هر چند این پست ساعتی بعد حذف شد. یکی از کاربران گفت که کارمندان یک مرکز بهداشتی زنان، ماهی یک بار با او تماس می گیرند تا از باردار شدنش بپرسند. او گفت: «واقعا متوجه نمی شوم، فکر می کنم این یک روش جدید برای متقاعد کردن من برای بچه‌دار شدن است».

یکی دیگر از کاربران گفت که او در آگوست سال گذشته ازدواج کرده و تا کنون دو بار در این زمینه مورد سوال دولت محلی قرار گرفته است. او توضیح داد: «اولین بار از من پرسیده شد که آیا برای باردار شدن آماده می‌شوم و آیا اسید فولیک مصرف می کنم یا خیر؟ زیرا اسید فولیک باعث جلوگیری از نقص مادرزادی کودکان می‌شود. بار دوم از من پرسیده شد که آیا باردار هستم یا خیر؟ آنها گفتند شما متاهل هستید چرا هنوز برای بارداری آماده نیستید؟ برای بچه دار شدن وقت بگذارید».

دولت شهر نانجینگ و کمیسیون ملی بهداشت، حاضر به هیچ گونه اظهار نظری در این زمینه نشدند. این در حالی است که قدمت این ادعاها به سال ۲۰۲۰ باز می‌گردد.

این گزارش ‌ها در حالی منتشر می‌شود که شی جین پینگ رئیس جمهور چین در بیستمین کنگره حزب کمونیست اعلام کرد که دولت این کشور سیاست افزایش نرخ زاد و ولد و بهبود استراتژی های توسعه جمعیتی کشور را در دستور کار دارد.

جمعیت شناسان اعلام کرده اند که اگر چه چین در حال حاضر 1.4 میلیارد نفر جمعیت دارد، اما طبق آمار میزان زاد و ولد این کشور در سال جاری به پایین ترین حد خود رسیده است. بر این اساس تعداد متولدین سال جاری کمتر از ۱۰ میلیون نفر است که حدود 11.5 درصد کمتر از تعداد آنها در سال ۲۰۲۰ می باشد. از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ سیاست تک فرزندی در این کشور اعمال شد که بعدها به سیاست 3 فرزندی تغییر یافت. نرخ باروری در سال 2021 در این کشور به 1.6 رسیده است که بسیار کمتر از استاندارد 2.1 تعیین شده توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی برای ثبات جمعیت است. دولت چین اخیرا اعلام کرده که جمعیت این کشور در آستانه کاهش است، این به معنی شکل گیری یک بحران بالقوه برای این کشور است که توانایی این کشور را در زمینه پرداخت هزینه ها و مراقبت از سالمندان، زیر سوال خواهد برد.

در طول یکسال گذشته مقامات دولتی مشوق های زیادی را برای فرزند سوم در نظر گرفته اند که از جمله آن ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کسر مالیات، افزایش مرخصی زایمان، افزایش سقف بیمه درمانی، پرداخت یارانه مسکن و کمک هزینه نقدی.

با این حال نتایج یک نظرسنجی که در ماه فوریه توسط اندیشکده تحقیقات جمعیت YuWa منتشر شد، نشان داد که تمایل زنان چینی برای بچه دار شدن بسیار کمتر از متوسط جهانی است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید