مقالاتمقالات سیاسی

دولت فدرال چقدر از نفوذ خارجی در روند انتخابات کانادا مطلع بود و برای مقابله با آن چه کرد؟

تحقیقات مستقل برای یافتن پاسخ این سوالات و بررسی دخالت خارجی در فرآیند انتخابات و نهادهای دموکراتیک کانادا، از 29 ژانویه آغاز شده است.
این تحقیق در پی گزارشات رسانه ای در سال گذشته آغاز شد که با استناد به منابع امنیتی ناشناس و اسناد طبقه بندی شده، چین را به دخالت در انتخابات فدرال سال های 2019 و 2021 متهم می کرد.
اما سوال مهمی که با آغاز رسمی تحقیقات به ذهن خطور می کند، این است که کمیسیون تحقیق تا چه حد مجاز به گفتگو درباره اطلاعات بعضا محرمانه و افشای آنها می باشد. هرچند کمیسیونر ماری-جوسی هوگ، خود را متعهد به افشای مداخلات خارجی در روند دموکراسی و یافتن راه هایی برای محافظت هرچه بهتر از امنیت کانادا می داند.
جلسات مقدماتی کمیسیون تحقیق بر چالش ها، محدودیت ها و تاثیرات نامطلوب احتمالی افشای اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه متمرکز خواهد بود. بخصوص که قرار است نقطه نظرات کارشناسانه مدیران سابق و فعلی CSIS یا سازمان اطلاعات و امنیت کانادا و همچنین وزیر امنیت عمومی شنیده شود.
از هوگ خواسته شده میزان مداخله چین، روسیه، هند و سایر کشورها در انتخابات و چگونگی مواجه شدن دولت فدرال با دخالت خارجی را بررسی کند.
علیرغم برخی موانع قانونی پیرامون افشای اطلاعات طبقه بندی شده، CSIS این فرصت را دارد تا با کانادایی ها در مورد تهدیدات صریح تر باشد. اما مشخص نیست که آیا از این فرصت بهره برداری خواهد کرد یا خیر.
صاحبنظران معتقدند کمیسر هوگ باید فضایی ایجاد کند که قربانیان مداخله خارجی احساس کنند می توانند بدون مواجهه با پیامدهای منفی صحبت کنند. بخصوص که مقامات رژیم چین به دنبال تهدید و ارعاب کانادایی های چینی تبار و مقیم بوده اند تا آنها را از همکاری با کمیسیون منصرف کنند.
اما بپردازیم به رویکرد دولت لیبرال جاستین ترودو به موضوع مداخله خارجی:
دولت در ابتدا مقاومت سرسختانه ای در برابر تحقیقات عمومی از خود نشان داد و در عوض دیوید جانسون (فرماندار سابق کانادا) را به عنوان گزارشگر ویژه مداخله خارجی برای بررسی و تصمیم گیری در مورد انجام یا عدم انجام تحقیقات عمومی، منصوب کرد.
اما جانسون که ارتباط نزدیکی با شخص جاستین ترودو و لیبرال ها دارد، انجام آن را با استدلال محرمانه بودن برخی اطلاعات، توصیه نکرد.
این موضع گیری، احزاب مخالف را خشمگین کرد، بی طرفی جانسون را زیر سوال برد و به کناره گیری او منجر شد. تحقیقات عمومی، همچنان از نظر محافظه کاران جنجال ساز است. زیرا هوگ درخواست این حزب برای حضور کامل در کمیسیون را رد کرده است. اقدامی که اعتبار کل فرایند را تضعیف می کند.
جهت یادآوری اینکه چین متهم به دخالت در روند انتخابات، به نفع نامزدهای لیبرال (چینی تبار) است. زیرا سیاست های این حزب را در مقایسه با محافظه کاران، همسوتر با منافع خود ارزیابی می کند.
به جز چالش های سیاسی داخلی، تحقیقات عمومی می تواند روابط خدشه دار شده کانادا و چین را با بحران مواجه کند. با این حال جنیفر می، سفیر کانادا در چین می گوید علیرغم تعاملات جدی و بعضا دشوار با همتایان چینی و انکار هر گونه مداخله از سوی پکن، همچنان به دیپلماسی قوی برای مقابله با تهدیدات خارجی اعتقاد دارد.
بایستی دید کمیسیون به اهداف ادعا شده دست خواهد یافت؟!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید