مقالاتمقالات پزشکی

دندان درد ساده به عفونت مرگبار تبدیل شد

بیماری گوشتخوار یکی از خطرناک‌ترین عفونت‌های باکتریایی است که می‌تواند در مدت کوتاهی به بافت‌ها و ارگان‌های بدن به شدت آسیب برساند. تِری، مرد ۴۳ ساله‌ای از انگلستان نیز با چنین عفونت مرگباری مواجه شد. این عفونت در ابتدا پس از جراحی خارج کردن دندان در یک دندان پزشکی محلی به وجود آمد. بیماری زیر چشم چپ تِری گسترش پیدا کرد و دید او را تهدید کرد. تری با تیم پزشکی بیمارستان آدنبروک در کمبریج ملاقات کرد. این تیم پزشکی مسئول نجات جان تری هستند که تحت تاثیر شدید بیماری گوشتخواری قرار گرفته است. هدف پزشکان جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری و نجات جان و بینایی تری است. جراح صورت و فک به نام شادی باسیونی می گوید زمان بسیار حائز اهمیت است. وی در مستند ریلی توضیح می دهد: عفونت های دندان می توانند بسیار خطرناک باشند، زیرا اگر به حفره چشم گسترش یابد می تواند باعث از دست دادن بینایی شود. علاوه بر این ممکن است بیمار مجبور به زندگی با آسیب های صورت شود. اگر عمل جراحی با تاخیر انجام شود باکتری‌ها می‌توانند به استخوان و حتی مغز نیز برسند که خطر جانی است. 

باسیونی می‌گوید هدف اصلی جراحی حذف کامل باکتری و پاکسازی بافت‌های آلوده است تا از گسترش عفونت جلوگیری شود. پس از عمل جراح به مدت چند هفته تِری باید تحت مراقبت‌های ویژه بستری باشد تا وضعیتش زیر نظر باشد.

شادی توضیح می‌دهد: اولویت در اینجا زیبایی نیست، بلکه در حال حاضر ما می خواهیم تا جای ممکن این عفونت را جدا کنیم. اگر به حفره چشمی گسترش پیدا کند ممکن است چشمش را از دست بدهد. اگر به خون وارد شود، ممکن است بیماری سپتیسمیا ایجاد کند که می‌تواند زندگی‌اش را تهدید کند. مشخص شده که عفونت بسیار تهاجمی است. وضعیت خیلی جدی تر از آن چیزی است که فکر می‌کردم. 

جراح چشم کرنلیوس رنه می‌گوید: اگر این موارد را به طور صحیح و سریع بررسی نکنیم منجر به عواقب وخیم برای بیمار می‌شود و ممکن است زندگی‌اش را تهدید کند. اگر به مدت طولانی‌تر منتظر می‌ماندیم ممکن بود سریعا وارد نارسایی چند ارگانی می‌شد که می‌توانست منجر به ایست ریه‌ها و کلیه‌ها شود که این بیماری ها منجر به مرگ و میر می شود. 

پسر تری که او هم تری نام دارد در مورد دیدن قهرمان زندگی اش در درد و رنج می گوید: پدرم مرد با اراده و سخت‌گیری است ولی این وضعیت واقعا جدی است. ه

مزمان همسر تری، شارون نیز می‌گوید: همه چیز برای او (تری) غافلگیر کننده بود و هرگز فکر نمی کردیم چنین اتفاقی بیفتد. اما هشت هفته پس از عمل جراحی تری،  وضعیت بهبودی او شگفت انگیز بود.  تری می‌گوید: همه کسانی که مرا دیدند، تمام تیم، حتی در اتاق عمل، همه کار بزرگی انجام دادند. من از آنها ممنونم. فکر می‌کنم آنها جانم را نجات دادند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید