مقالاتمقالات سیاسی

دغدغه عجیب ترودو در جلب رضایت مردم آمریکا

وال استریت ژورنال اخیرا در مطلبی نوشت اظهارات و رفتارهای نخست وزیر کانادا به گونه ای است که گویی سعی در تحت تاثیر قرار دادن آمریکایی ها دارد. این روزنامه نوشت: یکی از عجایب سیاست کانادا این است که مقامات آن معمولا طوری رفتار می کنند که انگار قرار است نظر رای دهندگان آمریکایی را جلب کنند.

به نوشته تحلیلگر نشنال پست، هرچند سیاست آمریکا و کانادا هرگز از هم فاصله زیادی نداشته، اما این روزها از دولتی های لیبرال شاهد اظهاراتی هستیم که به نظر می رسد قرار است بیشتر به مذاق آمریکایی ها خوش بیاید تا مردم کانادا.

تظاهر به در خطر بودن مشروعیت سقط جنین:

شاید کانادا یکی از معدود کشورهایی باشد که در آن جنبش های ضد سقط جنین به کلی سرکوب شده است. در حال حاضر نیز هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت آن وجود ندارد و کانادایی ها نیز در این زمینه دغدغه ای ندارند. با این وجود، از سال 2004 به بعد، یکی از موضع گیری های همیشگی حزب محافظه کار کانادا تاکید بر این نکته بوده است که فارغ از نظر شخصی آنها در این باره، به هیچ وجه قصد تغییر وضعیت کنونی و تصویب قانونی درباره منع سقط جنین ندارند. رهبر این حزب در انتخابات پیشین نیز خود را مدافع حق انتخاب افراد دانست و قول داد حزب او به این موضوع نزدیک نشود.

در جبهه لیبرال هم ترودو پیوسته سعی دارد در کمپین های خود، مشروعیت سقط جنین را مانند آنچه در برخی ایالت های آمریکا در جریان است، در معرض خطر جلوه دهد و حتی در توییتر به اظهار نظر دادگاه های آمریکا در این باره فورا واکنش نشان می دهد.

ممنوعیت اسلحه در کانادا برای جلوگیری از کشتارهای جمعی در آمریکا:

ترودو هفته گذشته در واکنش به تیراندازی یک جوان 18 ساله در دبستانی در تگزاس آمریکا دستور توقف فروش اسلحه های کوچک و هفت تیر در کانادا را صادر کرد. اما در این دستور اشاره ای نشده بود که اصلا تگزاس در آمریکا قرار دارد و نه در کانادا، که اگر در کانادا بود با توجه به قوانین سختگیرانه مالکیت اسلحه و نظارت جدی بر وضعیت سلامت روحی دارندگان اسلحه، به احتمال زیاد اصلا چنین حادثه ای به وقوع نمی پیوست.

.

ضمن اینکه این تیراندازی نه با اسلحه های کوچک که با اسلحه بلند انجام شده بود. 

اظهار نظر درباره نژادپرستی از نوع آمریکایی:

با هر معیار و مقیاسی که بسنجیم، دعوای اصلی نژادپرستی در کانادا بین بومیان کانادایی و غیر بومیان است. بومیان در این کشور از ثروت کمتری برخوردارند، میانگین امید به زندگی آنها 15 سال کمتر از غیر بومیان است، و بارها و بارها هدف حملات نژادپرستانه قرار گرفته اند. با این وجود، به ویژه بعد از به راه افتادن جنبش زندگی سیاهان با ارزش است در آمریکا، دولت ترودو درباره نژادپرستی در چارچوب میراث برده برداری صحبت می کند و ظاهرا اصلا هم برایش مهم نیست که برده داری در کانادا 40 سال زودتر از آمریکا پایان یافته است. ضمنا در حالی که در بحث برده داری در آمریکا باید به آمار میلیونی اشاره کرد، قربانیان برده داری در کانادا از چند صد نفر تجاوز نمی کند.

با اینهمه، در آموزش های ضد نژادپرستی که دولت لیبرال به خدمات اجتماعی افزوده، برده داری خیلی بیشتر از موضوع مدارس شبانه روزی بومیان، که بزرگ ترین رسوایی نژادپرستی در کانادا به شمار می رود، به چشم می خورد. ترودو نیز به اظهار نظر درباره وقایع نژادپرستانه در آمریکا بسیار علاقه نشان می دهد و حتی در تظاهرات اتاوا در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس آمریکایی، نه تنها به جمعیت معترض پیوست که روی زمین زانو زد.

راه دادن 60 هزار مهاجر غیر قانونی برای مخالفت با ترامپ:

کانادا تقریبا هیچ وقت با بحران ورود مهاجران غیر قانونی از مرز جنوبی مواجه نبوده است. اما از سال 2017 به ناگاه ورق برگشت و هزاران نفر با عبور از مناطق محافظت نشده مرز کانادا- آمریکا از جمله روکسهام رود در کبک به صورت غیر قانونی وارد کانادا شده و سپس تقاضای پناهندگی کردند. اما حجم ورود غیر قانونی همزمان بود با توییت معروف ترودو در سال 2017 که در آن نوشت: خطاب به کسانی که از جنگ و وحشت در گریز هستند؛ مردم کانادا، فارغ از دین و مذهب تان، با آغوش باز پذیرای شما هستند.

این توییت، که با اختلاف رتبه اول به اشتراک گذاری را در بین هر آنچه نخست وزیر تا کنون در اینترنت پست کرده است دارد، پاسخی بود که به دستور جنجالی ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود مسافران از 7 کشور اکثرا مسلمان، از جمله پناهجویان خاورمیانه. این توییت چراغ سبزی برای ورود به کانادا از درهای مخفی بود که، حتی با وجود عوض شدن رئیس جمهور در آمریکا، هنوز بسته نشده است

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید