اخباراخبار جهان

دست کم 90 معترض بازداشت شده در اعتراضات اخیر ایران، با اتهامات سنگین مواجه هستند

به نقل از cbc :

به گزارش سی ‌بی ‌سی نیوز، در حال حاضر حداقل90 معترض بازداشت شده در اعتراضات اخیر، با خطر اعدام یا اتهامات سنگین مواجه هستند.

از این رو فعالان حقوق بشر از خانواده ها می خواهند که اسامی معترضان بازداشت شده را منتشر کنند و بر رژیم فشار بیاورند.

در یک ماه اخیر فهرستی از اسامی معترضانی که توسط رژیم به اعدام محکوم شده اند، منتشر شده است. این فهرست براساس گزارش‌ گروه‌ های مختلف حقوق بشری تهیه شده است.

بر اساس اطلاعات موجود در این فهرست، حداقل 19 نفر از این افراد به اعدام محکوم شده اند، 65 نفر ممکن است اعدام شوند و 6 نفر به حبس های طولانی مدت و نامشخص محکوم شده اند.

اکثریت قریب به اتفاق این افراد از سوی رژیم به «محاربه» و «افساد فی الارض» متهم شده اند؛ براساس قوانین شرعی جمهوری اسلامی مجازات این اتهامات، اعدام است.

فعالان حقوق بشری معتقدند که دستگیرشدگان توسط رژیم باید هر چه زودتر شناسایی شده و اسامی آنها اعلام شود.

.
آنها می گویند توجه و فشار افکار عمومی جهانیان بر مقامات ایران، به نجات جان این افراد کمک زیادی می کند.

در حال حاضر ده ها سیاستمدار در سراسر اروپا، حمایت خود را از اکثریت قریب به اتفاق این افراد اعلام کرده اند.

بسیاری از نمایندگان مجلس و سناتورها در کشورهایی مانند آلمان، اتریش و فرانسه در حال بازنشر داستان بازداشت ‌شدگان هستند و با لابی گری با سفرای ایرانی، سعی دارند آنها را از خطر اعدام نجات دهند.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا، از آغاز قیام مردم ایران در ماه شهریور تاکنون، بیش از 18 هزار نفر توسط جمهوری اسلامی بازداشت شده ‌اند. از این تعداد تا 21 سپتامبر 2022 حداقل 506 نفر، از جمله 69 کودک کشته شده اند.

رژیم برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، دو نفر از معترضین به نام های محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد را در کمتر از یک ماه دستگیر، محاکمه و اعدام کرد.

اما تنها این نیست، به گفته فعالان حقوق بشر، در این مدت ده ها نفر توسط مقامات رژیم ربوده شده و به دلیل شکنجه های شدید جان خود را از دست داده اند که نام بسیاری از آنها هرگز منتشر نشده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید