اخباراخبار کانادا

دست کم گرفته شدن مرگ و میر مادران در کانادا و عدم وجود عزم جدی برای پیشگیری از آن

کلودیا وونگ ماه پنجم بارداری اش را سپری می کرد و می دانست که این دوران سختی های خاص خود را دارد، با این وجود در درونش احساس می کرد چیزی اشتباه است. 

او ناگهان با افزایش شدید وزن مواجه شده بود و نمی توانست شلوارهایش را بپوشد، زیرا پاهایش مثل سوسیس ورم کرده بودند. 

وونگ که خودش هم در بخش خدمات بهداشتی کار می کند همه چیز را به پزشک متخصص خود گفت، اما پزشک فقط به او گفت که باید مواظب باشد و صبر کند. 

وونگ در یکی از شب های اکتبر 2019 سوزش شدیدی را احساس کرد که هیچ دارویی نمی توانست آن را تسکین دهد. او تصمیم گرفت به بیمارستان برود، اما با خود فکر کرد که به احتمال زیاد مورد بی توجهی پرسنل آنجا قرار خواهد گرفت، زیرا او احتمال می داد این مشکل از نظر آنها بی اهمیت باشد. 

در عوض او و همسرش تصمیم گرفتند برای استراحت به یک آب گرم بروند. وقتی وونگ مدت زیادی را در رختکن گذراند، یکی از پرسنل آنجا در را باز کرد و متوجه شد که او بیهوش شده و نقش بر زمین شده است. 

همسرش او را به بیمارستان منطقه دورهام برد و چندین ساعت در صف انتظار منتظر ماندند. ناگهان همسر وونگ متوجه وخامت حال او شد، وونگ ناگهان دچار تشنج شد و در حالی که کف از دهانش بیرون می آمد، مجددا نقش بر زمین شد. 

پزشکان تشخیص دادند که وونگ به بیماری اکلامپسی مبتلا شده است، این بیماری یکی از شدیدترین و شایع ترین عوارض بارداری در زنان است. در این حالت فشار خون فرد به شدت متغییر است و در برخی موارد منجر به مرگ بیمار می شود. با وجود اینکه وونگ اکثر علایم این بیماری را داشت، اما هفته ها هیچ توجهی به او نشده بود. 

او اکنون شرایط بد آن روزهایش را به خاطر می آورد و می گوید: «شاید افزایش وزن من از نظر دیگران چندان زیاد نبوده و فشار خون من چندان پایین نبوده؛ اما این موارد ظاهرا بی اهمیت ممکن بود من را به کشتن بدهند».

این ماجرا و ماجراهایی مشابه ممکن است روزانه برای هر مادری در سراسر کانادا رخ بدهند. اما کارشناسان معتقدند که هر چند می توان در بسیاری از مواقع از مرگ و میر مادران باردار جلوگیری کرد، اما هیچ گونه عزم جدی در سیستم بهداشتی و درمانی کانادا برای مقابله با این مشکل وجود ندارد.

به عقیده کارشناسان این مشکل از آنجا ناشی می شود که هیچ گونه سیستم منسجم و قابل اعتمادی در کانادا برای جمع آوری و انتشار اطلاعات در مورد مرگ و میر مادران باردار وجود ندارد. همین امر باعث شده مادران کانادایی به دلایلی از بین بروند که در دیگر کشورها سالهاست دیگر وجود ندارند. 

دکتر جان بارت رئیس بخش زنان و زایمان دانشگاه مک مستر در این باره می گوید: «این شرایط مثل این است که یک هواپیما در فرودگاه پیرسون یا دیگر فرودگاه های اصلی کانادا سقوط کرده باشد و ما تلاش نکنیم بفهمیم که چرا این اتفاق افتاده و از آن درس بگیریم».

بسیاری از پزشکان کانادایی بر این باورند که مرگ برخی از مادران باردار هرگز جزء آمار به حساب نمی آید. براساس آمارهای رسمی، در فاصله بین سال های 2000 تا 2020 تعداد 523 زن در کانادا به دلیل عوارض زایمان یا بارداری جان خود را از دست داده اند. 

اما به عقیده دکتر جوسیلن کوک مدیر ارشد علمی انجمن متخصصین زنان و زایمان کانادا، این ارقام بسیار بیشتر از این است و احتمالا بالاتر از 800 نفر باشد. 

این تنها پزشکان کانادایی نیستند که معتقدند داده های آمار مرگ و میر مادران کانادایی ناقص است، حتی سازمان های بهداشت جهانی نیز چنین نظری دارند. به عنوان مثال گزارش بین المللی سازمان بهداشت جهانی، نرخ مرگ و میر مادران کانادایی را 60 درصد بیشتر از آنچه توسط آمار رسمی این کشور اعلام شده، برآورد می کند. 

اگر این برآوردها درست باشند، نرخ مرگ و میر مادران کانادایی هر چند هنوز براساس استانداردهای جهانی پایین است، اما هنوز هم دو برابر نرخ مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته ای مانند هلند، ایرلند و ژاپن است. 

به عقیده دکتر کوک این مسائل ناشی از عدم رعایت استانداردهای یکپارچه برای به دست آوردن آمار واقعی مرگ و میر مادران است؛ زیرا در هر استان و منطقه رویه ای جداگانه برای این کار لحاظ می شود. به عنوان مثال ممکن است در یک استان فوت مادر تا 24 روز پس از زایمان به بارداری او ربط داده شود و در استانی دیگر یک سال پس از زایمان. 

از طرفی در کانادا سیستم های بهداشتی درمانی به صورت استانی اداره می شوند و این بدان معناست که دولت فدرال هیچ گونه اختیاری برای انجام تحقیقات مستقل در مورد آمار مرگ و میر مادران در استان ها ندارد. 

جمله این عوامل دست به دست هم داده اند و شرایطی را ایجاد کرده اند که به عقیده کارشناسان به یک نقطه بحرانی رسیده و دیر یا زود باید برای حل آن فکری شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید