اخباراخبار جهان

در ایران چه می گذرد؟

منبع reuters•com:

در بحبوحه تجدید حیات قیام مردم ایران، مولوی عبدالحمید سرکوب خونین تظاهرات خیابانی را محکوم کرد، این در حالی است که در یک هفته اخیر ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا، به پایین ترین سطح خود در طول تاریخ رسیده است.

اکنون حدود 100 روز از زمانی که مهسا امینی به دلیل آنچه رژیم بدحجابی می نامد، درگذشت می گذرد. این اتفاق تلخ سرآغاز شعله ور شدن قیامی شد که تمام اقشار جامعه ایران را در برگرفته است و همگی یکصدا خواهان سقوط رژیم جمهوری اسلامی هستند. به عقیده کارشناسان این بزرگترین چالشی است که رژیم از زمان روی کار آمدن خود در سال 1979 با آن مواجه شده است.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: «توصیه من این است که شهروندان را کتک نزنید. هیچ دولتی مانند رژیم جمهوری اسلامی، این گونه به شهروندان خود بی مهابا شلیک نمی کند… بگذارید سربازها در پادگان ها بمانند و آنها را مجبور به سرکوب هموطنانشان نکنید».

رژیم جمهوری اسلامی تظاهرکنندگان را مقصر این نا آرامی ها معرفی کرده و می گوید که آنها توسط دشمنان خارجی رژیم از جمله ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی آموزش دیده و مسلح شده اند.

با وجود این انکارها، شرایط اقتصادی ایران روز به روز بدتر می شود. به گزارش سایت ارزی Bonbast ، قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز در روز جمعه به 400500 ریال رسید که یک سقف تاریخی برای آن محسوب می شود.

روزنامه فراز آنلاین به نقل از محمد آلطاح، تحلیلگر آمریکایی نوشت: «اگر دلار از سطح مقاومت روانی (40 هزار تومان) عبور کند و بالاتر از آن تثبیت شود، شرایط اقتصادی ایران بحرانی‌ تر می‌شود و باید مجددا منتظر افزایش قیمت دلار بود.

از زمان شروع قیام سراسری مردم ایران، ریال حدود 21 درصد از ارزش خود را از دست داده است. از طرفی به گفته مقامات دولتی، تاکنون در این قیام مردمی 300 نفر از جمله تعدادی از نیروهای رژیم کشته شده اند. هر چند آمارهای واقعی منتشر شده توسط سازمان های حقوق بشری بسیار بیشتر از این است.

این موارد نشان می دهند که اوضاع ایران بسیار بحرانی تر از آن چیزی است که مقامات رژیم در ظاهر به آن اذعان دارند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید