اخباراخبار کانادا

در آستانه شروع سال نو، آیا کانادایی ها مثل سابق نسبت به کشور خود خوش بین هستند؟

هرچند کانادا همواره به عنوان یک کشور باثبات و پر رونق شناخته شده است، به نظر می رسد با نزدیک شدن به پایان سال 2022، از خوش بینی کانادایی ها نسبت به کشورشان کاسته شده و نظرسنجی ها حکایت از نگرانی های فزاینده معیشتی، اجتماعی و حتی درمانی مردم دارد. در ادامه، چند نمونه از ابعادی که کانادا، به نظر مردم، در آنها رو به افول می رود، می خوانیم. 

زمان انتظار برای دریافت خدمات درمانی هیچ وقت به این بدی نبوده است:  

موسسه سیمون فریزر که از سال 1993 زمان انتظار کانادایی ها را برای دریافت خدمات پزشکی رصد کرده است. در گزارش امسال خود که هفته گذشته منتشر شد، اعلام کرد این زمان در حال حاضر به بیش از 27 هفته رسیده است. به عبارت دیگر، از لحظه ای که یک کانادایی متوجه مشکلی در سلامت خود می شود تا روزی که بالاخره به پزشک متخصص برای شروع درمان یا انجام عمل جراحی دسترسی پیدا می کند، شش ماه طول می کشد و این در حالیست که در سال 1993 این زمان فقط 9 هفته به طول می انجامیده است.

بیشتر پسران جوان در کانادا به خدمات درمانی مشکلات روحی دسترسی ندارند:  

نظرسنجی جدید موسسه اطلاعات سلامت کانادا حاکی از آن است که   .   جوانان کانادایی، به ویژه پسران و مردان جوان، برای دسترسی به خدمات درمانی بیماری های روحی با مشکل مواجهند. یافته های این نظرسنجی از آن جهت به شدت حایز اهمیت است که تنها سه ماه تا تصویب قانونی شدن مرگ خودخواسته برای افرادی که صرفا از بیماری های روحی روانی رنج می برند، فاصله داریم.

بیش از نیمی از مردم کانادا نگران سیر کردن شکم خانواده شان هستند:  

در حالی که ماه گذشته تنها 44 درصد مردم کانادا از ناتوانی از خرید مواد غذایی برای خانواده خود ابراز نگرانی کرده بودند، بر اساس نظرسنجی موسسه ایپسوس، در ماه جاری 53 درصد مردم نگران سیر کردن شکم خانواده خود بوده و 61 درصد نیز معتقد بودند به زودی حتی توانایی پر کردن باک بنزین خود را نخواهند داشت.

خرید خانه برای یک سوم مردم کانادا غیر ممکن شده است:  

بر اساس نظرسنجی اخیر موسسه Habitat for Humanity، 28 درصد مردم کانادا قادر به پرداخت پول پیش برای خرید هیچ نوع خانه ای نبوده و 40 درصد کانادایی ها نیز نگران هستند در سال 2023 برای پرداخت قسط وام یا اجاره خود با مشکل مواجه شوند.

حدود یک چهارم کانادایی ها می گویند برای گذران زندگی به کمک های خیریه ای نیاز پیدا خواهند کرد: 

در ماه نوامبر، 22 درصد از شرکت کنندگان نظرسنجی موسسه ایپسوس، اظهار داشتند به زودی برای تامین نیازهایی از قبیل خوراک، پوشاک و مسکن به کمک های خیریه ای نیاز پیدا خواهند کرد. این در حالیست که کمک های مردمی به خیریه ها از همیشه کمتر، و نرخ مراجعه افراد نیازمند به بانک های غذا از گذشته بیشتر شده است.

بیشتر کانادایی ها معتقدند دولت مسبب بدتر شدن وضعیت کارتن خوابی و اعتیاد است: 

معضل کارتن خوابی و اعتیاد را با هر متر و معیاری بسنجیم، در دوران کووید به مراتب بدتر از گذشته شد، حتی بسیاری از کارشناسان از اوردوز به عنوان پاندمی دوم در کانادا یاد کردند. نظرسنجی ای که موسسه لگر در این رابطه انجام داد، نشان می دهد بیش از نیمی از کانادایی ها، بی خانمانی را یک معضل جدی در جامعه می دانند و تنها 7 درصد مردم معتقدند میلیاردها دلاری که دولت برای اجرای برنامه های مختلف در رابطه با کاهش کارتن خوابی و اعتیاد هزینه کرد، موثر واقع شده است. بقیه پاسخ دهندگان این اقدامات دولت را یا بی فایده می دانستند و یا باور داشتند منجر به بدتر شدن اوضاع شده است.

تقریبا همه کانادایی ها بر ورود به دوران رکود اقتصادی اتفاق نظر دارند:  

سال 2023 هر شوک اقتصادی که برای ما به همراه داشته باشد، یک چیز برای مردم کانادا مسلم است و آن اینکه اوضاع رو به بهبود نخواهد بود. نظرسنجی ماه گذشته موسسه نانوس نشان داد از هر 10 کانادایی، 9 نفر وقوع رکود اقتصادی را محتمل یا تقریبا محتمل می داند. البته به جز شرکت کنندگان در این نظرسنجی، کارشناسان بانک RBC نیز آغاز رکود اقتصادی در کانادا را پیش بینی کرده و شروع آن را درست پس از کریسمس تخمین زده اند.  

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید