مقالاتمقالات اقتصادی

درگیری 4.8 میلیون دلاری آژانس درآمد کانادا با مولتی میلیونر بدهکار

 

یک مدیر مالی بریتانیایی کانادایی که بیش از یک دهه است با آژانس درآمد کانادا اختلاف دارد، از دادگاه می‌خواهد او را از پرداخت 4.8 میلیون دلار معوقات مالیاتی معاف کند؛ استدلال او این است که آژانس درآمد کانادا (CRA) برای او اخطاریه نفرستاده و اکنون خیلی دیر شده است.

اینکه چارلز شاکر 44 ساله، بالاخره مجبور به پرداخت این پول خواهد شد یا خیر، به مهارت بخش پست آژانس درآمد کانادا (CRA) مربوط می شود.

حسابرس آژانس درآمد کانادا در مارس 2017 به این نتیجه رسید که چارلز شاکر برای سال های 2008 و 2009 که مالک یک شرکت مشاوره و برنامه ریزی مالی بوده، مبلغ 3.8 میلیون دلار مالیات بدهکار است. جریمه و بهره باعث شده که اکنون این مبلغ به 4.8 میلیون دلار برسد.

شاکر در عین اینکه با این رقم مشکل دارد، مدعی است که آژانس به درستی به او اخطار نداده که پرونده او را مجددا ارزیابی کرده است و رسما به او اعلام نکرده که چه مبلغی را باید بپردازد. شاکر به همین دلیل از دادگاه مالیاتی می خواهد که او را از پرداخت این مالیات معاف کند.

وکلای شاکر در یک دادرسی جداگانه اما مرتبط، در سال گذشته ادعا کردند که آژانس درآمد کانادا هیچ مدرکی مبنی بر اینکه به آقای شاکر در مورد بدهی مالیاتی او اطلاع داده باشد، ارائه نکرده است.

در ادامه ادعاهای آنها آمده است: « CRAاز نظر قانونی موظف است به بدهکار به شیوه‌ای مناسب اخطار دهد. این در حالی است که هیچ گونه اخطاری مبنی بر اینکه آقای شاکر بدهکار است، به اطلاع او نرسیده است».

آژانس درآمد کانادا تاکنون در مورد اختلاف خود با آقای شاکر اظهارنظر نکرده است و در عین حال با وجود اینکه مهلت قانونی 3 بار تمدید شده، هنوز پاسخ خود را در دادسرای مالیاتی ثبت نکرده است.

ابعاد رسانه‌ای این ماجرا باعث شده که شاکر علاوه بر این پرونده، به دلیل خدشه‌دار شدن شهرت خود و یا تلاش برای خدشه‌دار کردن آن، به دنبال اقدامات قانونی باشد. 

جالب است بدانید که ادعاهای آقای شاکر چندان هم از واقعیت دور نیست. زیرا دیوید روتفلیش حسابدار تورنتویی و وکیل مالیاتی که نقشی در این دعوی قانونی ندارد، نیز چنین عقیده ای دارد. او در این باره گفت: « CRA باید یک اخطار ارزیابی یا ارزیابی مجدد را در بازه‌‌های زمانی لازم، قبل از شروع تلاش برای وصول بدهی، برای بدهکار ارسال کند.

در حال حاضر CRA وظیفه دارد که اثبات کند این کار را انجام داده است. این کار چندان سختی نیست، فقط باید ثابت کند که اخطارها را به آخرین آدرسی که مالیات دهنده ارائه کرده، ارسال کرده است. در غیر این صورت CRA شانسی برای موفقیت در این پرونده ندارد». 

یک افسر مالیاتی در یک بیانیه تایید شده که در یکی از پرونده‌های دادگاه قبلی خود ثبت کرده، ادعا کرده است که آژانس درآمد کانادا پس از اینکه به مدت پنج سال به بررسی معاملات شاکر پرداخته، در 31 مارس 2017 اعلامیه ارزیابی مجدد را برای او صادر کرده است.

اما تاکنون این اعلامیه به دادگاه ارائه نشده و تاکنون هیچ مدرکی در هیچ یک از جلسات دادگاه ارائه نشده است که نشان دهد آژانس یکی از این اعلامیه‌ها را به آدرس شاکر در لندن پست کرده باشد.

اما شاکر قسم می‌خورد که هرگز چیزی دریافت نکرده است و اولین بار سال گذشته زمانی از بدهی احتمالی خود مطلع شده، که CRA اقدام به تصرف درآمدهای حاصل از فروش دو پنت هاوس او در مرکز شهر تورنتو کرده است، که گویا آنها را به مبلغ 4.3 میلیون دلار به فروش رسانده است. 

از طرف دیگر جنی مبوتسیادیس وکیل دادگستری مالیاتی که در شرکت Fasken در تورنتو کار می‌کند، می‌گوید: «مسئولیت ارائه یک آدرس پستی جدید و به روز، به آژانس درآمد کانادا بر عهده مالیات دهندگان است. این یک رویه معمول است که در آن مالیات‌ دهندگان ادعا می‌کنند که اخطار ارزیابی مجدد را دریافت نکرده ‌اند و دقیقا به همین دلیل فرصت دارند به آن اعتراض کنند.

اگر آدرس مالیات دهنده در ارزیابی مجدد با آدرس ثبت شده در CRA یکسان باشد، آنگاه ادعاهای CRA معتبر است. در این صورت کافی است آژانس برای اثبات ادعاهای خود دو برگه به دادگاه ارائه دهد: برگه اول یک پرینت از پایگاه داده CRA است که در آن آدرس مالیات دهنده مشخص شده است و برگه دیگر، سندی است که نشان می‌دهد اخطاریه مالیاتی به آدرس مالیات دهنده ارسال شده است».

در مورد شاکر، مدارک ارائه شده در دادگاه نشان می‌‌دهند که پرسنل CRA پس از نقل مکان او به لندن در اواخر سال 2009، همچنان اعلان‌ها و درخواست‌ها را به مجموعه‌‌ای از آدرس‌های او در لندن ارسال کرده‌اند. شاکر نیز قسم خورده است که برخی از این اعلامیه‌ها را دریافت کرده است، اما همه آنها را نه! چون بیشتر آدرس‌هایی که این مدارک به آنجا ارسال شده بودند، قدیمی بودند.

با توجه به این موارد، حال همه چیز به دادگاه بستگی دارد و بالاخره دادگاه مشخص می‌کند که آیا شاکر باید این مبلغ کلان را پرداخت کند یا خیر!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید