مقالاتمقالات اجتماعی

درگذشت مردی به علت درمان سرطانش با داروی گیاهی!

 

هایدن اوون جونز موفق شد دو بار سرطان مولتیپل میلوما را شکست دهد، اما زمانی که سرطان برای بار سوم به سراغش آمد، از یک ‌پزشک گیاهی کمک گرفت؛ اما متاسفانه به ترکیبی از گیاه دارواش و بومادران واکنش مرگبار نشان داد.

متاسفانه این درمان برای این پدر موثر واقع نشد و او به دلیل این واکنش مرگبار، جان خود را از دست داد.

هایدن اوون جونز از معجونی که شامل گیاهان زیر است، استفاده کرد: دارواش، زنبق، بومادران، کلاله ذرت، پنجه گربه و اکینیشا؛ او تصور می کرد این معجون مکملی برای درمانش در بیمارستان باشد. اما این برقکار 66 ساله بازنشسته هرگز تصور نمی کرد چنین واکنش مرگباری به این گیاهان به ظاهر بی خطر نشان دهد. 

هایدن چند روز پس از مصرف این معجون، دچار تب، تورم و بثورات پوستی شد. خیلی زود دچار عفونت خون شد و سریعا به بیمارستان منتقل شد، اما به طرز غم انگیزی هرگز بهبود نیافت و سه ماه بعد به دلیل نارسایی اعضای بدن درگذشت.

آقای جونز که اهل کانوی ولز شمالی بود، قبلا در سال 2014 نیز به سرطان مولتیپل میلوما مبتلا شده بود؛ با این وجود او دو بار توانست این بیماری را شکست دهد. اما وقتی سرطان برای بار سوم بازگشت، تصمیم گرفت روش غیرمرسوم گیاه درمانی را امتحان کند و شانس خود را محک بزند.

دکتر ارنست هرتین متخصص سرطان‌ که در این زمینه تحقیق کرده است، گفت: «من همیشه به بیماران توصیه می کنم که از مصرف داروهای گیاهی زمانی که تحت درمان هستند، خودداری کنند».

دکتر هرتین نمی تواند با قطعیت بگوید که مصرف داروهای گیاهی با روند شیمی درمانی تداخل ایجاد کرده و باعث مرگ آقای جونز شده است.

او گفت که به بیماران جزوه ای داده می شود که به آنها توصیه می شود در صورت استفاده از داروهای جایگزین، حتما با پزشک خود مشورت کنند. شارلوت هیگ از تیم مشاوره پزشکی هیئت سلامت Betsi Cadwaladr در این باره گفت: «متاسفانه نظارت درستی بر روی داروهای گیاهی وجود ندارد، به همین دلیل توصیه می شود که بیماران در طول دوره شیمی درمانی از مصرف آنها اجتناب کنند».

او در ادامه گفت: «وقتی داروهای گیاهی و داروهای مرسوم با هم استفاده می ‌شوند، احتمال دارد که برخی از این گیاهان بر عملکرد کبد تاثیر بگذارند. به طور خاص گیاه اکینیشا می تواند بر آنزیم هایی که بدن را از داروها پاک می کنند تاثیر بگذارد، به همین دلیل احتمال سمیت داروها را افزایش می دهد». 

پزشکی قانونی درباره مرگ هایدن جونز اعلام کرد: «احتمالا ترکیبی از درمان ها منجر به آسیب کبدی او شده است. به احتمال زیاد یک واکنش نادر رخ داده و باعث مرگ او شده است».

در ضمن پزشکی قانونی پس از بروز این اتفاق تلخ، خواستار شفاف ‌تر شدن دستورالعمل‌ هایی شد که به بیماران تحت شیمی‌ درمانی درباره داروهای گیاهی داده می ‌شود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید