مقالاتمقالات سیاسی

درخواست کانادایی ها برای برکناری جاستین ترودو ،نارضایتی از نخست وزیر بدتر می شود!

 

 

نارضایتی از جاستین ترودو در کانادا در حال افزایش است و به نقطه اوج خود رسیده است. زیرا اکثر رای دهندگان کانادایی براساس نتایج نظرسنجی های اخیر، خواهان استعفای نخست وزیر شده اند.

از هر 10 نفر، 7 نفر فکر می کنند زمان کناره گیری ترودو فرا رسیده است

در 17 دسامبر یک نظرسنجی توسط شرکت تحقیقات بازار ایپسوس انجام شد که نشان می دهد از هر ده کانادایی که مورد بررسی قرار گرفته اند، هفت نفر فکر می‌ کنند که زمان آن رسیده ترودو از رهبری حزب لیبرال و نخست ‌وزیری کانادا کناره‌ گیری کند.

81 درصد مردم آلبرتا خواهان کناره گیری ترودو هستند

این نظرسنجی نشان داد که مردم آلبرتا با 81 درصد بیشتر از مردم سایر استان ها خواهان کناره گیری ترودو هستند. ترودو در میان مردم آتلانتیک کانادا محبوب تر بود و حتی با این وجود 63 درصد از مردم این استان خواهان استعفای او از نخست وزیری شدند.

فقط 31 درصد از مردم گفتند ترودو باید بماند!

تنها 31 درصد از افراد شرکت کننده در این نظرسنجی فکر می کردند که ترودو همچنان باید به عنوان رهبر لیبرال نخست وزیر کشور در انتخابات فدرال بعدی در سال 2025 بماند. این بدان معنی است که 69 درصد کانادایی ها می خواهند نخست وزیر کناره گیری کند.

تمایل به کناره گیری ترودو از سمت خود در حال افزایش است

یافته ‌های این نظرسنجی نیز با یافته ‌های آباکوس که در آگوست 2023 منتشر شدند مطابقت دارند؛ در آن زمان نیز بیش از نیمی از مردم کشور فکر می ‌کردند که زمان کناره‌گیری ترودو فرا رسیده است. داده‌ های جدید نشان می ‌دهند که تمایل به خروج ترودو از سمت خود در حال افزایش است.

زمان آن رسیده خون تازه ای در کالبد رهبری کانادا دمیده شود!

56 درصد از افراد شرکت‌ کننده در نظرسنجی آباکوس دیتا گفتند که فکر می‌ کنند ترودو باید از سمت خود کناره‌ گیری کند و دیگر نامزد نخست وزیری نشود.

تعداد کمی می خواهند ترودو دوباره نامزد شود

تنها بیست و هفت درصد از پاسخ دهندگان گفتند که ترودو باید به عنوان رهبر حزب لیبرال ادامه دهد، در حالی که 17 درصد در این زمینه مطمئن نبودند.

یک افشاگری جالب 

یکی از جالب ترین افشاگری های نظرسنجی آباکوس این است که 28 درصد از افرادی که اعلام کرده اند در سال 2021 به حزب لیبرال رای داده ‌اند نیز گفته ‌اند که زمان رفتن ترودو فرا رسیده است. 

اکثر لیبرال ها می خواهند ترودو دوباره نامزد شود

بر اساس نظرسنجی آباکوس دیتا، 52 درصد از رای دهندگان لیبرال در سال 2021 همچنان می خواهند نخست وزیر بار دیگر نامزد انتخابات شود، در حالی که 20 درصد دیگر از پاسخ دهندگان لیبرال گفتند مطمئن نیستند که ترودو باید کناره گیری کند یا دوباره نامزد شود.

طرفداران و مخالفان ترودو

بر اساس داده های نظرسنجی اخیر، مردم کبک با 33 درصد بیشتر از سایر نقاط کشور خواهان نامزدی مجدد ترودو بودند، در حالی که آلبرتایی ‌ها با 15 درصد کمتر از همه علاقه خود را به ترودو نشان دادند.

شوک برای لیبرال ها

دیوید کولتو رئیس آباکوس دیتا در آن زمان گفت که نتایج این نظرسنجی باید برای لیبرال‌ ها شوکه‌ کننده باشد، زیرا نشان می دهد آنها دیگر در سطح ملی محبوبیتی ندارند.

لیبرال ها ممکن است بیشتر سقوط کنند

کولتو هشدار داد: «اگر آنها فکر می‌ کردند که به ته خط رسیده ‌اند، اشتباه می کنند، چون هنوز هم ممکن است شرایط از این هم بدتر شود». نکته ‌ای که به نظر می ‌رسد درست بودنش ثابت شده است.

رشد چشمگیر حزب محافظه کار کانادا

حزب محافظه کار کانادا (CPC) تحت رهبری جدید پیر پویلیور، از زمانی که پویلیور در سال 2022 مقام رهبری این حزب را به دست گرفت، شاهد رشد گسترده ای در محبوبیت خود بوده است.

سهم رای محافظه کاران

محبوبیت پویلیور در نظرسنجی اخیر افزایش یافته است و نتایج نظرسنجی آباکوس دیتا در ماه آگوست نشان داد که حزب محافظه کار در حال حاضر 38 درصد از آرا را در اختیار دارد. 

برتری 16 امتیازی محافظه کاران بر لیبرال های هم حزبی ترودو

داده های منتشر شده در 29 نوامبر توسط ایپسوس نشان داد که حزب محافظه کار کانادا 16 امتیاز از لیبرال های هم حزبی ترودو جلوتر است و اگر انتخابات فدرال در آن زمان برگزار می شد، احتمالا شکست بزرگی را بر لیبرال ها تحمیل می کرد.

سقوط پشت سقوط

در نظرسنجی ماه آگوست آباکوس دیتا لیبرال های هم حزبی ترودو تنها 26 درصد از آرا را در اختیار دارند، در حالی که حزب نیودموکراتیک به رهبری جاگمیت سیگن با سهم 19 درصدی به لیبرال ها نزدیک شده بود. اما نظرسنجی ایپسوس در ماه نوامبر نشان داد که لیبرال ها 24 درصد آرا و حزب دموکرات نوین تنها 21 درصد آرا را به دست آورده اند.

دلیل بزرگ ناکامی های ترودو

یکی از دلایل بزرگی که باعث شکست ترودو در نظرسنجی ها شده است، ناتوانی او در رسیدگی به مسایل عمده ای است که کانادا با آنها مواجه است. در حال حاضر قیمت مسکن و اجاره بها به بالاترین حد خود رسیده است و بسیاری از رای دهندگان از سیاست مهاجرتی ترودو ناراضی هستند.

میانگین هزینه قیمت خانه و اجاره بها

میانگین قیمت یک خانه در کانادا بر اساس آمار انجمن املاک و مستغلات کانادا در جولای 2023 به 668754 دلار رسید، در حالی که میانگین هزینه اجاره برای یک خانه دو خوابه 2078 دلار بود که نشان دهنده رشد سالیانه 8.9 درصدی است.

هشت سال سیاست های ترودو

پیر پویلیور در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «پس از هشت سال، جاستین ترودو تنها دیگران را مقصر اعلام می کند، این در حالی است که هزینه ‌های مسکن دو برابر شده است، هزینه ‌های زندگی در حال افزایش است و جنایت، هرج و مرج، مواد مخدر و بی نظمی در خیابان ‌های ما رایج است و کسی جز او مقصر نیست».

نگرانی در مورد اجاره خانه

پویلیور در ادامه گفت: «اکنون جاستین ترودو فکر می کند بدترین مشکل امروز در کانادا این است که مردم از او عصبانی هستند. من فکر می کنم بدترین مشکل این است که مردم نمی توانند اجاره خانه خود را بپردازند».

تاثیرگذاری پویلیور و ترودو

آباکوس دیتا نشان داد که 34 درصد از پاسخ دهندگان تصور مثبتی از پویلیور دارند؛ این رقم در دو هفته گذشته 4 درصد افزایش یافته است، در حالی که تنها 29 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی تصور مثبتی از ترودو داشتند.

اطلاعات نظرسنجی

نظرسنجی آباکوس دیتا از 18 تا 23 آگوست انجام شد و شامل یک نمونه ملی از 2189 رای دهنده کانادایی است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید