اخباراخبار جهان

دانشگاهیان برجسته آمریکایی خواستار کمک بیشتر بایدن به معترضان ایرانی هستند

بیش از ۲۰۰۰ نفر از دانشگاهیان سراسر ایالات متحده در نامه‌ای خطاب به جو بایدن، از او خواسته اند اقدامات بیشتری برای حمایت از معترضان ایرانی که در مقابل سرویس های امنیتی وحشیانه رژیم شجاعانه ایستاده اند، انجام دهد. 

در این نامه که شامگاه سه‌شنبه برای بایدن ارسال شد، نام 10 برنده جایزه نوبل دیده می شود. این بیانیه خواستار «توجه فوری به وضعیت وخیم دانشگاه‌های ایران است» و از بایدن می‌خواهد «اقدامات ملموس بیشتری» برای مقابله با رژیم ایران انجام دهد. 

دانشجویان ایرانی در حال حاضر بازوی توانمند بزرگترین اعتراضات ضد دولتی بر علیه رژیم ایران در ۴۳ سال اخیر هستند. آنها در این مدت با تظاهرات، تحصن و اعتصابات گسترده، مخالفت خود را با این رژیم نشان داده اند.

دولت بایدن تا قبل از شروع این اعتراضات سعی در احیای توافق هسته‌ای با ایران داشت، اما در حال حاضر مذاکرات در این زمینه کلا متوقف شده است. در عوض دولت تحریم ‌های بیشتری را بر علیه ایران اعمال کرد و با برگزاری جلسات متعدد با فعالان برجسته، در حال بررسی روش های حمایت از معترضان ایرانی است. 

اما امضاکنندگان این نامه معتقدند که ایالات متحده هنوز اقدامات ملموس و تاثیرگذاری در این زمینه انجام نداده است.

به گفته گروه های طرفدار حقوق بشر، در این مدت درگیری ‌های خشونت آمیزی بین دانشجویان و نیروهای امنیتی در سراسر کشور رخ داده است.

پروفسور کاظم کازرونیان، رئیس گروه مهندسی دانشگاه کنتیکت که نقش زیادی در تهیه این نامه داشته است، گفت: «دولت ایالات متحده باید رژیم ایران را مجبور کند بهای افرادی را که کشته، مجروح یا زندانی کرده بپردازد». کازرونیان گفت که او و همسرش در جریان انقلاب سال ۱۹۷۹ ایران بر علیه رژیم شاه فعالیت می کردند و پس از تعطیلی دانشگاه ها به آمریکا رفتند. بسیاری از کسانی که نام آنها در این نامه آمده است، مانند او جزء ایرانیان مقیم ایالات متحده هستند.

کازرونیان در ادامه گفت: «همه ما با نگرانی، اخباری را که از ایران به گوش می رسد دنبال می کنیم و از دور شاهد رشادت های زنان و دختران و تلاش های بی وقفه شبانه روزی ملت ایران هستیم. بسیار طبیعی است که ما همکاران دانشگاهی سعی کنیم در همبستگی با جامعه دانشگاهی ایران، گرد هم بیاییم».

در این نامه پردیس های دانشگاهی «زمین مقدس» نامیده شده اند و بر سرکوب خشونت آمیز دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در ماه گذشته تاکید شده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید