علم و دانش

دانشمندان یک چهارم میلیون ذره نانوپلاستیک نامرئی در بطری یک لیتری آب پیدا کردند

 

یک لیتر آب بسته بندی شده در بطری تقریبا یک چهارم میلیون قطعه نامرئی از نانوپلاستیک‌ های بسیار ریز دارد که برای اولین بار توسط میکروسکوپ با استفاده از لیزرهای دوگانه شناسایی و طبقه ‌بندی شد.

دانشمندان از مدت ها قبل از وجود مقداری قطعات پلاستیکی میکروسکوپی در آب بسته بندی شده آگاه بودند، اما تا زمانی که محققان دانشگاه های کلمبیا و راتگرز محاسبات خود را انجام ندادند، از میزان دقیق آن مطلع نبودند. 

پژوهشگران با بررسی 5 نمونه از هر یک از سه برند رایج آب بطری شده، دریافتند که سطوح ذرات بین 110 هزار تا 400 هزار در لیتر است که به طور متوسط حدود 240 هزار می باشد. این ها ذراتی هستند که اندازه آنها کمتر از یک میکرون است. بد نیست بدانید که عرض یک موی انسان حدود 83 میکرون است. 

نایکسین کیان، سرپرست تیم تحقیق و شیمیدان دانشگاه کلمبیا، گفت: به نظر می رسد بیشتر پلاستیک از خود بطری می آید. 

محققان هنوز نمی توانند به این سوال بزرگ پاسخ دهند که آیا آن قطعات نانوپلاستیک برای سلامتی مضر هستند یا خیر.

فیبی استاپلتون، یکی از نویسندگان این مطالعه و سم شناس در راتگرز، گفت: ما نمی دانیم که خطرناک است یا چقدر خطرناک است. ولی می دانیم که آن ها وارد بافت ها (پستانداران، از جمله انسان ها) می شوند. 

انجمن بین ‌المللی آب بطری ‌شده در بیانیه ‌ای اعلام کرد: در حال حاضر اتفاق نظر علمی در مورد تاثیرات بالقوه ذرات نانو و میکروپلاستیک بر سلامتی وجود ندارد. بنابراین گزارش رسانه ها در مورد وجود این ذرات در آب آشامیدنی چیزی جز ترساندن بی مورد مصرف کنندگان نیست.

شورای شیمی آمریکا، که نماینده تولیدکنندگان پلاستیک است، از اظهار نظر فوری خودداری کرد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید