علم و دانش

دانشمندان واکسنی برای ترک اعتیاد به کوکائین ساخته اند 

 

دانشمندان در برزیل، یکی از بزرگترین مصرف کنندگان کوکائین در جهان، در حال ساخت واکسنی برای اعتیاد به کوکائین و مشتقات قوی آن، یعنی کراک هستند.

این واکسن که Calixcoca نام دارد، با ایجاد یک پاسخ ایمنی عمل می کند که از رسیدن کوکائین و کراک به مغز و ایجاد حالت نشئگی جلوگیری می ‌کند، بنابراین می تواند به شکستن چرخه اعتیاد کمک کند. 

این واکسن آزمایشی نتایج امیدوارکننده ‌ای را در آزمایش‌های حیوانی نشان داده است و به زودی وارد مرحله نهایی آزمایش‌ ها – آزمایش بر روی انسان – خواهد شد.

واکسن ‌های دیگری که برای جلوگیری از مصرف بیش از حد فنتانیل و هروئین، که به مصرف ‌کنندگان پرخطر مواد مخدر داده می‌ شد، در مطالعات حیوانی نیز موفق بودند و قرار است در سال آینده وارد آزمایش ‌های انسانی شوند. 

وقتی کسی کوکائین را از طریق بینی استنشاق می کند، پودر آن از طریق بافت های بینی جذب خون می شود.

همچنین ممکن است افراد دارو را روی لثه ‌های خود بمالند یا آن را در آب حل کرده و تزریق کنند، جایی که به سرعت به جریان خون می ‌رسد و اثرات دارو را شدیدتر می‌ کند.

واکسن برزیلی با تحریک سیستم ایمنی بدن به آزادسازی آنتی بادی هایی که به مولکول های کوکائین در خون متصل می شوند، عمل می کند. این باعث می شود که مولکول ها برای ورود به مسیر مزولیمبیک مغز یا مرکز پاداش مغز بسیار بزرگ شوند. با مسدود کردن مولکول‌ ها، واکسن از نشئگی بالایی که معمولا پس از مصرف دارو تجربه می‌ شود، جلوگیری می‌کند.

اگر واکسن تایید بشود، این اولین بار است که اعتیاد به کوکائین با استفاده از واکسن درمان می‌ شود.

روانپزشک فردریکو گارسیا، از دانشگاه فدرال میناس گرایس برزیل، سرپرست تیمی که این واکسن را توسعه داد، به خبرگزاری فرانسه گفت بیش از 3000 نفر با تیم او تماس گرفته اند تا در کارآزمایی های بالینی انسانی داوطلب شوند.

دکتر گارسیا گفت در صورت تایید، واکسن برای همه در دسترس نخواهد بود، اما به معتادان در حال بهبودی که مصرف کوکائین را متوقف کرده ‌اند، ارائه خواهد شد. 

کراک که از مشتقات کوکائین است، از پختن پودر کوکائین با جوش شیرین و سپس شکستن آن به قطعات کوچک به نام سنگ ساخته می شود. کراک مانند گلوله های سفید یا خرمایی به نظر می رسد.

صنعت کوکائین در جهان حدود 130 میلیارد دلار ارزش دارد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید