علم و دانش

دانشمندان می گویند شکل صورت شما تعیین می کند ثروتمند هستید یا فقیر 

مطالعه اخیر پژوهشگران دانشگاه گلاسکو نشان می دهد که مردم در مورد ثروتمند یا فقیر بودن شما از روی فرم صورت قضاوت می کنند. به گفته محققان، شکل صورت شما می تواند بر برداشت مردم در مورد ثروت و پیشینه شما تاثیر بگذارد. 

شرکت کنندگان در این مطالعه شامل سی جوان انگلیسی زبان با میانگین سنی 22 سال بودند. از آنها  خواسته شد تا به مدل های سه بعدی چهره نگاه کنند و در مورد ثروت و جایگاه اجتماعی صاحب چهره قضاوت کنند. آنها همچنین تشخیص دادند آیا فرد شایسته، خونگرم و قابل اعتماد به نظر می رسد یا خیر.

این مطالعه نشان داد که چهره‌هایی که ثروتمند تلقی می ‌شوند، همچنین قابل اعتمادتر، تواناتر و صادق ‌تر به نظر می رسند. برخی از ویژگی‌ های این چهره‌ ها عبارت بودند از: ابروهای سر بالا و گونه‌ های گلگون.

از سوی دیگر، چهره‌های فقیر ابروهای افتاده، چانه ‌کوتاه ‌تر و رنگ پوست سردتر دارند و باعث می ‌شود سرد و غیر قابل اعتماد به نظر برسند.

به گفته نویسنده اصلی این مطالعه، دکتر ثورا بیورنسدوتیر، این نوع قضاوت ها صرفا بر اساس ظاهر می توانند تاثیرات طولانی مدتی بر افراد داشته باشند.

پروفسور راشل جک گفت: این یافته ‌ها نه تنها برای پیشبرد درک ما از نظریه‌ های ادراک اجتماعی ارزشمند هستند، بلکه می‌توانند به مداخلات آینده که برای قطع ادراکات مغرضانه طراحی شده‌ اند نیز کمک کنند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید