علم و دانش

دانشمندان فکر می کنند یکی از دلایل اوتیسم را یافته اند

التهاب شدید در اوایل دوران کودکی یک عامل خطر شناخته شده بالینی برای ابتلا به اوتیسم و اسکیزوفرنی است. اکنون، برای اولین بار، دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند (UMSOM) کشف کرده اند که التهاب، رشد سلول‌ های آسیب‌پذیر مغز را تغییر می ‌دهد و می ‌تواند با اختلالات رشد عصبی ارتباط داشته باشد.

تیم تحقیقاتی با استفاده از ژنومیک تک سلولی برای مطالعه مغز کودکانی که در اثر شرایط التهابی – مانند عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی یا آسم و یا تصادف جان خود را از دست داده ‌اند، دریافتند که التهاب در اوایل دوران کودکی از بلوغ کامل نورون ‌های خاص در مخچه جلوگیری می ‌کند. 17 کودک در سن یک تا پنج سالگی به دلیل التهاب و 9 کودک در اثر تصادف جان خود را از دست داده بودند. 

مخچه ناحیه ای از مغز است که مسئول کنترل حرکتی و عملکردهای شناختی مورد استفاده در زبان، مهارت های اجتماعی و تنظیم هیجانی است.

تحقیقات قبلی نشان داده است که نوزادانی که با ناهنجاری‌ های مخچه متولد می‌ شوند اغلب دچار اختلالات رشد عصبی می ‌شوند. 

با فناوری نسبتا جدید توالی‌ یابی RNA تک هسته ‌ای، می ‌توان به سطح سلول نگاه کرد و تغییرات در مغز را مشاهده کرد. 

این مطالعه نشان داد که دو نوع خاص و در عین حال نادر از نورون ‌ها بیشترین آسیب ‌پذیری را در برابر التهاب مغز دارند – نورون‌ های گلژی (که ارتباط بین سلول های مخچه را هماهنگ می کنند) و پورکنژ (که سیناپس هایی که مخچه را به سایر نواحی مغز درگیر در شناخت یا کنترل هیجانی متصل می کند). محققان توضیح دادند که به دنبال التهاب، این دو نوع نورون اختلال زودرس در بلوغ خود را نشان دادند. اختلال در هر یک از این فرآیندهای رشدی می تواند توضیح دهد که چگونه التهاب به شرایطی مانند اختلالات طیف اوتیسم و اسکیزوفرنی کمک می کند.

مطالعه جدید که در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است، بخشی از مجموعه ای از بیش از 20 مقاله است که توسعه و تنوع انواع سلولی در مغز انسان را توصیف می کند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید