علم و دانش

دانشمندان: سایز خانواده ها تا سال دو هزار و نود و پنج تغییر خواهد کرد

دانشمندان پیش بینی کرده اند که اندازه یک خانواده متوسط ممکن است در دهه های آینده به میزان قابل توجهی کوچک تر شود. 

طبق یک مطالعه جدید که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) منتشر شده است، پیش بینی می شود که یک فرد تا سال 2095 حدود 35 درصد اقوام و بستگان کمتری داشته باشد. در حالی که یک زن 65 ساله متوسط در سال 1950 به طور متوسط 41 فامیل زنده داشت، یک زن در همان سن تا سال 2095 تنها 25 فامیل خواهد داشت.

 دیگو آلبورز-گوتیرز، نویسنده مقاله و رئیس گروه تحقیقاتی گفت: این تغییرات در ساختار خانواده چالش های اجتماعی مهمی را به همراه خواهد داشت که سیاست گذاران در سراسر جهان باید آنها را در نظر بگیرند. 

برای رسیدن به این پیش‌بینی‌ها، محققان – از MPIDR در آلمان، دانشگاه بوئنوس آیرس و دانشگاه آمستردام – داده‌های مربوط به اندازه خانواده ‌ها را از سراسر جهان با استفاده از داده‌ های تاریخی و پیش ‌بینی‌ شده از بازنگری سال 2022 سازمان ملل متحد جمع ‌آوری کرده و چشم انداز جمعیت و چگونگی تغییر آن خانواده ها را تجزیه و تحلیل کرد.

محققان اقوام را به‌عنوان والدین زنده، فرزندان، عموها، خاله ‌ها، خواهرزاده ‌ها، برادرزاده‌ ها، خواهر و برادر، پسر عمو، نوه، پدربزرگ و مادربزرگ، پدربزرگ و مادربزرگ و نبیره تعریف کردند.

آنها همچنین دریافتند که کاهش اندازه خانواده ممکن است برخی از مناطق جهان را بیشتر از مناطق دیگر تحت تأثیر قرار دهد. طبق پیش بینی ها بیشترین کاهش در آمریکای جنوبی و کارائیب خواهد بود. 

آلبورز-گوتیرز گفت: تغییر جمعیتی باعث پیری جمعیت می شود، زیرا مردم مدت طولانی تری زندگی می کنند و افراد جوان کمتری متولد می شوند. این پیامدهایی برای جوامع دارد زیرا گروه کوچکتری از جوانان در سن کار، ملزم به حمایت از تعداد فزاینده ای از افراد مسن تر خواهند بود. 

این مطالعه نیاز روزافزون به حمایت اجتماعی از سالمندان را برجسته می کند. نامبرده افزود: در مطالعه خود نشان دادیم که خانواده ها نیز مسن تر خواهند شد. به عبارتی، فاصله سنی بین افراد و بستگان آنها نیز افزایش خواهد یافت.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید