علم و دانش

دانشمندان رنگی ساخته اند که می تواند قبض برق شما را کاهش دهد

این رنگ که توسط محققین دانشگاه استنفورد اختراع شده، گرمای ساختمان را تنظیم کرده، در تابستان آن را خنک تر و در زمستان گرم تر نگه می دارد. 

استفاده از این رنگ‌ ها می ‌تواند به عنوان جایگزینی برای تهویه مطبوع و گرمایش عمل کند، که به شدت در انتشار گازهای گلخانه ‌ای نقش دارد.

طبق گزارش آکادمی ملی علوم، تهویه مطبوع و گرمایش، 13 درصد از کل انرژی مصرفی در جهان را به خود اختصاص می دهند و متعاقبا 11 درصد انتشار گازهای گلخانه ای را افزایش می دهند. 

گازهای گلخانه ای عامل اصلی تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان هستند. دانشمندان علوم اقلیمی هشدار داده‌ اند که اگر فورا یا حداقل در سال ‌های آینده کاهش نیابند، کره زمین به نقطه ‌ای بدون بازگشت خواهد رسید.

اما استفاده از رنگ های جدید که در طیف های متنوع عرضه می شوند، انرژی مصرفی برای خنک سازی را تا حدود 21 درصد کاهش می دهد. 

دانشمندان برای ارزیابی اختراع خود، رنگ جدید را در یک محیط گرم مصنوعی آزمایش کردند که شبیه مجتمع های آپارتمانی در آمریکا بود. زمانی که رنگ روی دیوارها و سقف آپارتمان های شبیه سازی شده، قرار گرفت، مصرف انرژی ناشی از گرمایش و تهویه مطبوع طی یک سال 7.4 درصد کاهش یافت. 

محصول جدید استنفورد، در چندین رنگ متنوع از جمله سفید، آبی، قرمز، زرد، سبز، نارنجی، بنفش و خاکستری تیره تولید و آزمایش شدند. 

این رنگ ها را می توان روی سطوح دیگر مانند کامیون و قطار نیز استفاده کرد.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید