علم و دانش

دانشمندان حقایق جدیدی در مورد مرگ بتهوون فاش کردند

دانشمندان تایید کرده اند که لودویگ ون بتهوون دچار مسمومیت با سرب شده است، اما این مسمومیت در مرگ نابهنگام او نقشی نداشته است.

تا به امروز، هیچ کس به طور قطع نمی داند که چه چیزی باعث بیماری کبد و کلیه شد که منجر به مرگ او شد. این آهنگساز آلمانی در سال 1827 در سن 56 سالگی در پی چندین سال بیماری درگذشت.

یک مطالعه جدید توسط محققان دانشکده پزشکی هاروارد نشان می دهد که بتهوون در واقع در معرض سطوح بالایی از سرب بوده است. با این حال، به اندازه کافی بالا نبوده که او را بکشد. بنابراین آنها به این نظریه قدیمی پایان دادند که او بر اثر مسمومیت با سرب مرده است.

بتهوون مشکلات سلامتی متعددی از جمله مشکلات گوارشی، کاهش شنوایی و نارسایی کبد و کلیه را تجربه کرد که همگی با مسمومیت با سرب مرتبط هستند. او همچنین به داشتن خلق و خوی ترسناک، مشکلات حافظه و دست و پا چلفتی مزمن – علائم عصبی رایج مرتبط با چنین مسمومیت ‌هایی معروف بود.

در سال 2000، محققان یک تار مو را که تصور می شد متعلق به بتهوون است تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که حاوی سطوح بالایی از سرب است. اما مشخص شد که مو متعلق به یک زن است، نه بتهوون!

سال گذشته، دانشمندان یک بار دیگر تلاش کردند تا معمای مرگ او را حل کنند. نادر رفاعی، استاد پاتولوژی در دانشکده پزشکی هاروارد، و تیمش چندین تار موی دیگر را آزمایش کردند و با تعیین توالی ژنوم بتهوون تایید کردند که متعلق به بتهوون است.

آنها سپس با استفاده از تکنیک بسیار دقیقی که به نام طیف سنجی جرمی شناخته می شود، تجزیه و تحلیل سم را روی قفل های Bermann و Halm-Thayer انجام دادند. این تکنیک مواد شیمیایی را با فهرست ‌بندی یون‌ های گازی در میدان‌ های الکتریکی و مغناطیسی بر اساس نسبت جرم به بار آنها شناسایی می ‌کند.

نتایج نشان داد که برمن لاک دارای غلظت سرب 64 برابر مقدار طبیعی است. در همین حال، قفل Halm-Thayer  دارای غلظت سرب 95 برابر بیشتر از مقدار طبیعی بود.

از این رو، محققان توانستند تخمین بزنند که غلظت سرب در خون بتهوون 69 تا 71 میکروگرم در دسی لیتر بوده است. اگرچه این مقدار چندین برابر بیشتر از سطح سرب طبیعی برای بزرگسالان است، اما آنقدر بالا نیست که بتوان آن را تنها علت مرگ او دانست. با این حال، احتمالا به مشکلات سلامتی بسیاری کمک کرده است.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید