علم و دانش

دانشمندان انگلیسی: آلزایمر می تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند! 

یک مطالعه پیشگامانه در بریتانیا نشان داد آلزایمر می تواند بین انسان ها سرایت کند. حداقل پنج نفر پس از درمان هورمونی به آلزایمر مبتلا شدند. دانشمندان می گویند صدها نفر دیگر در معرض خطر هستند. 

این بیماران جزو 1848 فردی بودند که در کودکی هورمون رشد آلوده به پروتئین سمی آمیلوئید بتا را دریافت کردند. هر پنج نفر با همان شکل نادر اولیه بیماری زوال عقل مواجه شدند و سایر افرادی که درمان مشابه را دریافت کردند، اکنون در معرض خطر می باشند. 

این هورمون ها که از اهداکنندگان متوفی بین سال های 1959 تا 1985 گرفته شده بودند، قبل از معرفی هورمون های رشد مصنوعی، برای درمان افراد مبتلا به اختلالات رشد در بریتانیا استفاده می شدند. 

دانشمندان بر این باورند که سایر روش های پزشکی و جراحی ممکن است خطر گسترش آلزایمر را به همراه داشته باشد، زیرا دانه‌ های عفونی یا پریون‌ ها می‌ توانند از روش‌ های عقیم‌ سازی بیمارستانی جان سالم به در ببرند.

پروفسور جان کولینگه، از دانشگاه کالج لندن، گفت: باید برای جلوگیری از انتقال تصادفی در آینده اقدامات لازم انجام شود. ما اکنون در حال برنامه ریزی برای بررسی راه هایی برای از بین بردن پریون ها از تجهیزات جراحی هستیم، زیرا آنها می توانند در برابر روش های ضدعفونی معمولی مقاومت کنند.

قبلا اعتقاد بر این بود که آلزایمر به دو شکل ظاهر می شود – یک نوع پراکنده که هزاران نفر بالای 65 سال از آن رنج می برند، که شایع ترین است، و یک نوع ژنتیکی زودرس که در خانواده ها دیده می شود. دانشمندان اکنون نوع سومی را شناسایی کرده اند که بسیار نادر است و می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

محققان در حال حاضر بیماران را تحت نظر دارند تا آنچه را که در مغز آنها اتفاق می افتد بررسی کنند و هر مشکلی را زودتر تشخیص دهند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید