مقالاتمقالات اجتماعی

دانشمندان امیدوارند راهی برای مبارزه با کنه هایی پیدا کنند که زنبورهای عسل را دریده و آنها را از بین می برند

پروفسور اریکا پلتنر استاد شیمی معتقد است عواملی مانند آفت کش ها، عوامل بیماری زا و تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی، زنبورها و نقش آنها را در گرده افشانی محصولات زراعی در سراسر جهان در معرض خطر قرار داده اند. 

به همین دلیل دکتر پلتنر و تیم همکارش قصد دارند با یکی از این عوامل هر چند کوچک، اما مخرب مبارزه کنند و آن چیزی نیست جز کنه واروآ.

گروهی از محققان دانشگاه سایمون فریزر در بریتیش کلمبیا در حال آزمایش یک ترکیب شیمیایی هستند که می تواند این کنه ها را بدون آسیب رساندن به زنبورها نابود کند. 

پلتنر گفت: این کنه ها با شکافتن پوست زنبورها، آنها را زخمی می کنند و در نهایت از بین می برند. زیرا این زخم زمینه را برای بیماری زنبورها فراهم می کند و باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن آنها می شود. این همان چیزی است که در نهایت باعث می شود زنبورها در طول فصل زمستان از بین بروند.

ترکیب شیمیایی که پلتنر و تیمش آماده کرده اند، در ابتدا کنه ها را فلج می کند و سپس آنها را از بین می برد.

پلتنر می گوید که محققان هنوز دقیقا نحوه عملکرد این ترکیب را درک نکرده اند، او گفت ما نمی دانیم که این ترکیب دقیقا کدام پروتئین را در بدن کنه هدف قرار می دهد، فقط می دانیم با درگیر کردن سیستم عصبی کنه، او را فلج می کند.

این ترکیب شیمیایی قرار است در آینده به همراه چند ماده شیمیایی دیگر که در حال حاضر در دسترس هستند، به کمک زنبورداران بیاید. 

پلتنر گفت که هر چند هم اکنون نیز مواد شیمیایی مختلفی برای مبارزه با این کنه ها وجود دارند، اما سال به سال باید این ترکیب ها تغییر کرده و به روز شوند، زیرا کنه ها به مرور در مقابل آنچه او <استانداردهای طلایی> درمان های موجود می نامد، از خود مقاومت نشان می دهند. 

او گفت چند سال طول می کشد تا این ترکیب به صورت تجاری وارد بازار شود. به همین دلیل فعلا محققان باید بر روی آن مطالعه کنند. زیرا آنها باید دقیقا مکانیسم عملکرد آن را کشف کنند تا بتوانند ثابت کنند که این ترکیب برای زنبورها، زنبورداران و محیط اطراف آنها بی خطر است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید