مقالاتمقالات اجتماعی

داستان کلاهبرداری فروش خانه و پرداخت فوری با پول نقد!

لوری تامپسون مجبور شد خانه خود را در اسمیت ویل انتاریو بفروشد؛ اما همین امر برای او مشکل ساز شد!

همه چیز به تاثیری برمی گردد که همه گیری کووید-19 روی وضعیت مالی او گذاشت، چون باری که او در آنجا کار می کرد دو بار تعطیل شد و افزایش نرخ بهره وام مسکن باعث شد که اقساط ماهیانه وام او به 2000 دلار برسد که دو برابر اقساط قبلی او بود. این شرایط باعث شد که او در معرض سلب مالکیت خود قرار بگیرد.

تامپسون درباره وضعیت خود گفت: «من بسیار ناامید بودم».

تامپسون تابلوها و پوسترهای خیابانی را دیده بود که در آنها ادعا شده بود شرکت هایی حاضرند خانه ها را سریعا با پول نقد خریداری کنند. او حتی بروشوری را از پست دریافت کرده بود که در آن وعده یک فروش نقدی بدون دردسر داده شده بود.

به همین دلیل تصمیم گرفت از طریق اینترنت یکی از این شرکت ها را پیدا کند. در نهایت پس از بررسی نظرات کاربران، شرکت Honest Home Buyers Incorporated یا به اختصار (HHBI) را پیدا کرد. 

تامپسون در این باره گفت: «این وب سایت وعده داده بود که به سرعت پول نقد به دستم می رسد».

در این وب سایت ادعا شده بود که صاحبان املاک می توانند همان روز فروش ملک، چک نقدی دریافت کنند و روند فروش خانه بسیار سریع و بی دردسر انجام می شود. 

تامپسون در ادامه گفت: «می دانستم شرکتی که می خواهد پول یک خانه را تنها در عرض 72 ساعت بپردازد، ملک را به صورت منصفانه ارزش گذاری نمی کند، اما من نمی خواستم خانه ام سه تا چهار ماه در بازار بماند و می خواستم خیلی زود آن را بفروشم».

هنگامی که مایک چاو مالک شرکت HHBI در ژانویه گذشته برای بازدید از خانه تامپسون رفت، خیلی زود متوجه مشکلات عدیده او شد. چون از یک طرف وام ‌دهنده او را تحت فشار قرار داده بود که خیلی زود بدهی اش را بپردازد و از طرف دیگر تامپسون به دلیل اینکه شریک زندگی اش چند ماه پیش به طور غیرمنتظره در اثر سکته قلبی درگذشته بود، با مشکلات عاطفی فراوانی دست و پنجه نرم می کرد. 

چاو قراردادی را امضا کرد و 575 هزار دلار را به تامپسون پیشنهاد کرد و او را تشویق کرد که خیلی زود این قرارداد را امضا کند، هر چند بعدها حتی آن را پایین تر آورد. 

تامپسون می گوید: «کل این معامله نیم ساعت طول کشید، مطمئنم این معامله ده ها هزار دلار یا حتی بیشتر برای او سود داشته است». 

تنها با جستجویی کوتاه در اینترنت می توان انبوهی از این شرکت ها را پیدا کرد که در همه استان ‌ها و مناطق پیشنهادات نقدی ارائه می ‌کنند. همه آنها رویکرد یکسانی دارند؛ آنها خود را ناجی خانواده هایی نشان می دهند که به دلایل مختلف مانند مرگ، سلب مالکیت، طلاق یا افزایش بدهی، به شدت دچار مشکل مالی هستند و عنقریب ممکن است ملک خود را از دست بدهند.

بن رابیدوکس تحلیلگر بازار مسکن که رویه کاری منفعت جویانه این شرکت ها را نمی پسندد، در این باره گفت: «آنها به وضوح افرادی را که مستاصل و آسیب پذیر هستند، شکار می کند».

بن رابیدوکس و همکارانش با بسیاری از افرادی که درگیر چنین معاملاتی شده اند صحبت کرده اند و همه آنها اعلام کرده اند که قراردادهای این شرکت ها اغلب گمراه کننده و غیراخلاقی هستند.

رابیدوکس گفت: «این واقعا ناخوشایند است، اما مساله این است که یک کار غیرقانونی محسوب نمی شود».

این شرکت ها برخلاف بنگاه های املاک، تحت نظارت قرار ندارند و هیچ مسئولیت حرفه ای در قبال مشتریان خود ندارند. 

این شرکت ها چگونه کار می کنند؟

قرارداد تامپسون با شرکت HHBI بود، به همین دلیل تصور کرد که چاو خریدار ملک اوست. اما چاو اصلا خانه تامپسون را نخرید. او فقط فروش آن را به شخص دیگری قبل از تاریخ بسته شدن آن در 31 مارچ، یعنی دو ماه و نیم بعد با یک قیمت به مراتب بالاتر، تضمین کرد.

به این قرارداد «تخصیص» می گویند. بر اساس این قراردادها می توان یک خانه را قبل از تاریخ بسته شدن به خریدار دیگری فروخت. به عبارت دیگر در انتاریو و سراسر کشور، تمام قراردادهای املاک مسکونی را می توان به خریدار دیگری واگذار کرد، مگر اینکه یک بند در قرارداد وجود داشته باشد که به صراحت این کار را منع کند. 

رابیدوکس در این باره گفت: «همه چیز بسیار روشن است. آنها فقط قصد دارند خانه شما را دوباره به بازار عرضه کنند. پس خودتان سعی کنید خانه تان را با قیمت بالاتر بفروشید و به آنها واگذار نکنید».

متاسفانه سود حاصل از این معاملات به جیب این شرکت ها می رود، نه فروشنده! به همین دلیل آنها با بنگاه های املاک تفاوت زیادی دارند، چون بنگاه های املاک فقط کمیسیون می گیرند و سود حاصل از معامله به جیب فروشنده می رود.

تامپسون می گوید که در ابتدا از این شرط خبری نداشت، اما وقتی باخبر شد که کار از کار گذشته بود. به همین دلیل از دیگران می خواهد دیگر اشتباه او را تکرار نکنند و ملک خود را به روش مرسوم و قانونی بفروشند تا در نهایت مانند او متضرر نشوند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید