مقالاتمقالات پزشکی

داستان زنی که با داشتن تومورهای زیاد رحم، حامله به نظر می رسید!

 

دوستان و خانواده سارا هاسلم زمانی که شکم او در سال 2019 شروع به بالا آمدن کرد، با خود تصور کردند که او فرزند بعدی اش را باردار است.

اما پس از یک دوره هشت هفته ای و اسکن های متعدد، بالاخره مشخص شد که سارا 44 ساله دارای هفت فیبروم رحمی است که به تومورهای فیبرو معروف هستند.

تومورهای فیبرو، تومورهایی هستند که معمولا غیر سرطانی می باشند و روی رحم ظاهر می شوند؛ آنها می توانند باعث درد و خونریزی شدید شوند.

به دلیل اندازه کوچک آنها، در مارس 2019 به او یک آی یودی داده شد تا خونریزی ناشی از آنها را کاهش دهد.

سارا که یک مراقب تمام وقت است درباره وضعیت سخت خود گفت: «من پول زیادی را برای خرید نوار بهداشتی خرج می کردم. به دلیل خونریزی زیاد، مجبور بودم همزمان از دو تا سه عدد نوار بهداشتی استفاده کنم و به دلیل مصرف زیاد، آنها را به صورت عمده می خریدم.

یک بار یک شلوار جین سفید پوشیده بودم، آنقدر خونریزی کرده بودم که انگار کسی مرا با چاقو به قتل رسانده است.

از طرف دیگر به شدت احساس نفخ و ضعف می کردم. نمی ‌توانستم خانه ‌ام را ترک کنم، گاهی اوقات احساس می کردم که یک گودال زیر پایم وجود دارد».

سارا که مادر سه فرزند است و اهل رادکلیف منچستر است، بعد از تحمل این همه درد طاقت فرسا و شدید، در نهایت در خانه دچار تشنج شد.

او به سرعت به بیمارستان اولدهام در منچستر بزرگ منتقل شد. در آنجا پزشکان متوجه شدند که تومور او در حال متلاشی شدن است و باعث سپسیس و ذات ‌الریه می ‌شود.

سارا به مدت دو هفته در بیمارستان بستری شد تا از گسترش بیشتر عفونت جلوگیری شود. نه ماه بعد از آن او مجبور شد که هر روز به بیمارستان برود و به معنای واقعی کلمه هر روز شاهد بزرگ شدن تومور رحمی خود بود.

سارا درباره وضعیت خود گفت: «من احساس سنگینی فوق العاده ای می کردم و از طرف دیگر بسیار ضعیف شده بودم. هرگز از خانه بیرون نمی رفتم، چون نمی خواستم مردم از من سوال بپرسند. دخترانم واقعا نگران سلامتی من بودند.

من مدام درد داشتم و باردار به نظر می رسیدم. باید به مردم توضیح می ‌دادم که حامل تومور هستم، نه نوزاد!».

سرانجام 18 ماه پس از تشخیص فیبروم رحم سارا، پزشکان تصمیم گرفتند تومور را خارج کنند. سارا در زمان جراحی به میزان زیادی وزن کم کرده بود. به گونه ای که حتی با وجود بیرون زدگی شکمش، از سایز 12 به سایز 4 رسیده بود.

سارا در مارس 2021 در بیمارستان اولدهام تحت عمل جراحی هیسترکتومی شش ساعته قرار گرفت، اما این عمل جراحی زخم بزرگی را برایش به یادگار گذاشته که عزت نفس او را از بین برده است.

سارا درباره تجربه بعد از عمل خود گفت: «بعد از عمل فوق العاده احساس ضعف داشتم. من سه روز در بیمارستان بستری بودم و سپس به خانه فرستادم شدم. 12 ماه طول کشید تا به تدریج بهبودی پیدا کنم. بالاخره دوباره خودم را حس کردم. اما زخم عمیقی که بر وجود من باقی مانده، عزت نفسم را کاملا از بین برده است.

دوستانم می گویند که من تغییر کرده ام، تمام اعتماد به نفسم را از دست داده ام. این ضربه بزرگی به عزت نفس من است».

بسیاری از زنان از داشتن فیبروم غافل هستند، زیرا هیچ گونه علامتی ندارند.

تنها حدود یک سوم از زنان مبتلا به این بیماری، علائم زیر را تجربه می کنند:

  • خونریزی شدید در هنگام پریود یا پریودهای دردناک
  • درد شکم 
  • درد در قسمت پایین کمر
  • نیاز مکرر به ادرار کردن
  • یبوست
  • درد یا ناراحتی در حین رابطه جنسی

در موارد نادر، عوارض بیشتر ناشی از فیبروم می تواند بر بارداری تاثیر بگذارد یا باعث ناباروری شود؛ پس این علائم را جدی بگیرید!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید