املاک و مسکنمقالات

داستان خانه دار شدن و اقساط بلند بالای وام مسکن یک زوج جوان

به گزارش ایران جوان و به نقل از macleans گاهی اوقات شنیدن داستان های زندگی دیگران به ما کمک می کند تا بهتر در بزنگاه های زندگی تصمیم بگیریم. پس بیایید با هم نگاهی به زندگی زوج جوانی بیندازیم که پا در راه خانه دار شدن گذاشته اند. 

من و شریک زندگی ام کورتیس با همراه پدی و مادر و برادرم در تابستان 2020 در یک خانه سه خوابه در کوکیتلام بریتیش کلمبیا زندگی می ‌کردیم. اجاره ماهیانه خانه 3000 دلار بود که بین همه ما تقسیم می شد؛ معادله خوبی بود، من و کرتیس هر کدام فقط 250 دلار پرداخت می کردیم. اما نمی توانستیم دیگر با این شرایط ادامه دهیم، زیرا من و کرتیس می خواستیم تشکیل خانواده بدهیم و باید به فکر مکانی جداگانه برای تشکیل زندگی می بودیم 

تصمیم گرفتیم با هم 50 هزار دلار پس انداز کنیم تا بتوانیم پیش پرداخت یک خانه را فراهم کنیم. کورتیس مکانیک دستگاه های سنگین است و من به عنوان هماهنگ کننده در دانشگاه سایمون فریزر کار می کنم. ما مجموعا با هم سالانه 165 هزار دلار درآمد داریم که یک درآمد خوب برای یک زوج جوان است. بالاخره توانستیم حدود 55 هزار دلار جمع آوری کنیم.

در ژانویه 2021 تلاش خود برای پیدا کردن خانه در حومه شرق ونکوور را آغاز کردیم. بودجه ما حدود 55 هزار دلار بود و بانک 700 هزار دلار وام مسکن را برای ما تایید کرد. امیدوار بودیم خانه ای بزرگ پیدا کنیم که دارای اتاق خواب اضافی باشد تا به عنوان اتاق میهمان از آنها استفاده کنیم. 

در آگوست 2021 بعد از دیدن حدود 20 خانه، یک خانه سه خوابه را در پیت مدوز به قیمت 631 هزار دلار خریدیم. ما می توانستیم از بین وام مسکن متغیر با بهره 1.35 درصد و وام مسکن ثابت با بهره 2.1 درصد یکی را انتخاب کنیم. کارگزار وام مسکن و مشاور مالی، وام با نرخ بهره متغیر را به ما پیشنهاد دادند. ما نیز پیشنهاد آنها را قبول کردیم و وام مسکن با نرخ بهره متغییر 1.35 درصد را انتخاب کردیم که اقساط ماهانه آن از 2421 دلار در ماه شروع می شد.

همه چیز برای ما خوب شروع شد. برای صرفه جویی در هزینه ها، خودمان بازسازی خانه را انجام دادیم. با وجود اینکه اکثر قسمت های خانه را بازسازی کردیم، اما هزینه کل بازسازی خانه کمتر از 10 هزار دلار شد. مجبور بودیم برای اینکه اقساط وام را به موقع بپردازیم از برخی هزینه های زندگی خود بزنیم. 

در ادامه گزارش macleans آمده است:

من و کرتیس در ژوئن 2022 سفری به یونان داشتیم، او در آنجا رسما از من خواستگاری کرد. احساس می‌کردیم زندگی ما در مسیر درستی پیش می ‌رود، بی خبر از اینکه نرخ های بهره در حال افزایش است. با وجود اینکه مشاور مالی به ما گفته بود که نرخ بهره نهایتا 0.25 درصد افزایش می ‌یابد، اما جهش‌ های بهره وام مسکن بسیار بیشتر بود، هر روز اوضاع وخیم تر می شد و ما وحشت زده تر. 

تا اکتبر قسط ماهانه وام مسکن ما به 3229 دلار در ماه افزایش یافت. من و کرتیس نگران آینده مالی خود بودیم. ما زیاد اهل سفر بودیم، اما گویا با این شرایط باید قید سفر را می زدیم و بخش زیادی از چک حقوقی سالانه خود را به وام مسکن اختصاص می دادیم. اگر وام مسکن از کنترل ما خارج می شد و خانه را از دست می دادیم، چه؟ ما تنها بودیم، خانواده ‌مان ضعیف بودند و نمی ‌توانستند در صورت لزوم به ما کمک کنند. کم کم شروع کردیم به برنامه ریزی مالی، ما می خواستیم تشکیل خانواده بدهیم، اما فقط ماهانه 800 دلار اضافی برایمان باقی می ماند؛ افزایش بهره وام مسکن تمام برنامه هایمان را به هم ریخته بود. 

خواب و خوراک نداشتیم، من دائما نرخ وام مسکن را بررسی می‌ کردم، اخبار مالی را می ‌خواندم و به پادکست ‌هایی درباره اقتصاد کانادا گوش می ‌دادم. این تنها کاری بود که برای آرام کردن خودم می توانستم انجام دهم. کورتیس خیلی آرام‌ تر از من بود، زیرا در صورت نیاز او می توانست از مهارت های خود برای کسب درآمد اضافی استفاده کند.

در ماه دسامبر من و کورتیس تصمیم گرفتیم برای پنج سال آینده وام با بهره ثابت 5.14 درصد را انتخاب کنیم، این وام ماهانه حدود 3340 دلار قسط دارد. هر چند مبلغ زیادی است، اما حداقل آرامش خیال داریم و دیگر هر روز اضطراب را تجربه نمی کنیم. 

هنوز هم مجبوریم هزینه های زندگی خود را کاهش دهیم، ما می خواستیم در سال 2024 با هم ازدواج کنیم، اما مجبوریم تا مدت نامعلومی این موضوع را عقب بیندازیم. 

اکنون که به پشت سرم نگاه می کنیم به این نتیجه می رسم که ما درست پیش رفتیم و تقریبا فکر همه چیز را کرده بودیم، به جز افزایش سرسام آور نرخ بهره وام مسکن که همان هم برای ما دردسرساز شد!

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید